Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bütün hayatımız boyunca kendimizi hayatın her alanında eğitip dururuz okullarda veya toplumsal bir çok alanda ama en yararlıve düzgün eğitimi okullarda alırız. Kendimize, çevremize ve topluma yararlıbirer ferd olma serüveni ana okuldan başlayıp üniversiteye kadar devam eder. En sonunda ise eğitimli ve kültürlü olduğumuza dair diplomalarla resmileştirilir.

Büyük gayretler ve uğraşlar sonrasıtamamlanan eğitimin en zor dönemi üniversiteye geçişzamanıolduğu herkez tarafından bilinir. Özellikle biz azınlık öğrencileri için ayrı bir sorundur, ancak uygulanan %0.5lik kontenjan ile üniverstilere girişlerimiz kolaylaşmaktadır.

%0.5 lik kontenjan şunu içermekte  eğer bir üniversiteye 100 hristiyan öğrenci giriyorsa 0.5 azınlıktan olmalı. Dolayısıile her 200 hristiyan öğrenci üniversiteye girdiği takdirde 1 kişi de azınlıktan girer o azınlık öğrencinin notlarıdiğer 200 hristiyan öğrenci ile kıyaslanmaz. Yunanistandaki her üniversiteye senede 400 öğrenci giremediği için aynıüniversiteye aynısenede azınlıktan 2 kişinin girmesi çok zor bir ihtimal. Yunanistandaki çoğu üniversite yılda 200 ile 300 öğrenci almakta.

Her yıl her üniversitede azınlık öğrencileri için ayrılan birer yer olur. Bu tek kişilik yeri azınlık öğrencilerinden kaç kişi isterse istesin, hangi sıraya göre tercih yapmalarının hiç bir önemi yoktur. O öğrenciler arasından en yüksek puanıalan kişi seçmiş olduğuüniversiteye alınır. Örnek; Selânik Tıp Fakültesi azınlıktan bir oğrenciyi alacaksa, ilk göz önünde bulundurduğu faktör kaç kişi o bolümü istediğidir ve o kişilerin arasında en yüksek puanıalan kimdir.

Kontenjanın varlığışüphesiz ki bizler için çok yararlıve gerekli, dil eksikliği çevremizdekilerin eğitime karşıilgisizliği yüzünden okullarda düşük notlar alınmasına sebep olmakta. Bu sistem ile aradaki fark ortadan kalkıyor.

Fakat kontenjanın yarattıği rahatlığın ve kontenjan güvencesinin sağladığıüniversiteye girişgarantisi öğrencilerin eğitim seviyelerinde dezavantaja sebep olmaktadır, nedeni ise lise yıllarında kontenjanın verdiği rahatlık ve serbestlik ''nasıl olsa kontenjan var ne diye çalışayım'' düşüncesine bir çok öğrenci kapılmakta ve sonucunda bazıoğrenciler kendilerini eğitmeme, öğrenmeme psikolojisine girmektedir. Böylece yeterli eğitim almamışkendi kendini eğitimsiz bilinçsiz bırakan öğrenciler ortaya cıkmaktadır. Bunun tek çözümü kontenjanın varlığıöğrencileri rahatlatmamalıve derslerden alıpkoymamalıdır, derslere sanki kontenjansız üniversiteye girelecekmişgibi calışılmalı....

Köse Memet Ridvan

Rastgele Makale

Aba =  Kalın kumaş, mont

Ağlanmak = Şikayet etmek

Akıtma = Yufkalı tavuk

Amıca = Amca

Devamını oku...