Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Doğmak ve ölmek bizim karar verebileceğimiz olaylar olmadığıiçin onlardan sadece ibret almakla yetiniyoruz. HayatıYaşamaksa bize bağlıolan ve bizim kararımızla yön verdiğimiz bir husustur. İnsan belli bir yaşa geldiğinde en büyük nimet olan aklını kullanarak hareket etmeye başlar, bu süreç içinde önünde birçok değişik ve farklıolaylarla karşılaşır.

İşte bu noktada gençler üzerinde yatırım yapan , doğru olmayanı doğru gösteren , kötü olanını iyi gösteren özellikle gençleri farklı olaylarla kendi yoluna çekmeye çalışan  ve insanlığın en büyük düşmanı olan şeytan ile karşılaşır. Şeytan niye gençlerle uğraşır sorusuna vereceğimiz cevap şudur : Gençlik = Gelecek demektir. Şeytan gençleri yoluna çekerek onların yanlış yönü tutmalarını sağlar ve hayatlarını onun çizgisi doğrultusunda yaşamalarını ister. Böylece insanlarıyoldan çıkararak amacına ulaşmış olur.

İşte sizi uyarmak istediğim tehlike budur Müslüıman kardeşlerim. Düşmanın farkına varmanızı, her zaman bizlerle uğraştığını bilmenizi, ona göre adımlarınızı atmanızı ve tedbirli olmanızı isterim.

Bizler Müslüman olarak imtihana tabii tutulduğumuzu biliyoruz, imtihanda farklı olaylarla karşılaşırız kimisi zor kimisi kolay, (biz dersimize çalışarak imtihana girersek elbet bize kolay gelir ve imtihanıgeçeriz). Yani demek istediğim Hayat imtihanını başarı ile geçebilmemiz için Müslüman olarak İslam ilmini almalıyız, ilmi aldıktan sonra ilim ile yaşamayı ve ilimle amel etmeye çalışmalıyız. Elbet kurtuluşa erenlerden oluruz .

İslam nedir?  İslam Kuran-i Kerim ve Peygamberimizin (s.a.v) sünnetidir. Kuran-i Kerimi hayat rehberimiz ve Peygamberimizin sünnetini ahlakımız etmeliyiz. Allah’ın Yasak ettiklerinden uzak durmalı ve O’nun  istediği gibi yaşamalıyız çünkü O bizi var etti, yaşamamızı sağlayan O’dur ve Ahiret hayatınıda  bize yaşatacak olan O’dur.

Biz gençler olarak bize verilen bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz çünkü gençlikte yapılan ibadet güneş gibidir. Nefsimize hakim olmalı ve düşmanımız olan Şeytana uymamalıyız. Hayatımıza yön verdiğimiz bu dönemde islamı doğru öğrenerek hayatımızı ona göre yaşamalıyız.

Bizim toplumda  bazıGençlerin söyledikleri sözlerden bazılarını şöyle sıralıyabiliriz. Evlendiğimde namaz kılmaya başlarım içki kumarı brakırım , Yav ben Almanyada, Hollandada (gemilerde,bahcelerde v.s.) çalışıyorum vaktim yok araştırmaya kitap okumaya, Okuldaki kitaplarıaçmıyorum yavaşta bunlarla uğraşmıyayım , kalbin temiz olsun yeter, ve bu tür laflarıdiyen çok kardeşlerim var bu sözlerin onların nefislerine yenik düştükleri ve şeytana uyduklarıgöstergesidir. Bu sözler üzerinde benim diyeceklerim şunlardır. Evliliği bekleyen genç ne kadar yaşayacağına dair belgen varmı? Sen Yurtdışında çalışan kardeşim (kimseyi kötülemiyorum) Ahiret Hayatına ne götüreceksin? Eğitim alan, Okuyan kardeşim  islam ilmini öğrenmezsen ve ona göre yaşamazsan hayatın ne anlamı var? ve sen Kalbin temiz olsun yeter diyen kardeşim Seni Var eden , seni her an gören, duyan ve yaşatan Allah’a ibadet etmek o kadar zormu?...  Buna benzer sözlerin yanlışdüşüncelere dayandığınıbilmenizi  ve genç olarak bu tür düşüncelere sahip olmanın yanlış olduğunu size göstermek istedim …

Kendimize gelelim kardeşler elimizde bulunan Fırsatı değerlendirelim ölüm onu bizden almadan. Yanlışların içinde bulunuyorsak günâhlarımıza tövbe edelim ve Allah’a dönelim. İslam Hakkında Kitaplar okuyup Peygamberimizin bize braktığı emanete sahip çıkalım ve kurtuluşa hep beraber erelim.

Allah bizi yanlış yolu tutan ve hayatını boşa geçirenlerden değil, Doğru yolu tutan ve kurtuluşa erenlerden eylesin … Amin

Biz Onlara Sahip Çıkalımki Ahirette Onlar Bize sahip çıksın…!

Saygılar

Taner Ömer Kehaya

Rastgele Makale

Su insanoğlunun sahip olduğu en önemli kaynaktır. Tüm organizmaların yaşamları suyun varlığına bağlıdır. Dünyadaki tatlı su miktarı toplam su miktarının %2.5 - %3’ü civarındadır. Bu kısmında %75’i kutup bölgelerindeki buzullarda olup insan habitatının dışında kalır. Ancak geriye kalan %1’lik kısım insan kullanımına elverişlidir.

Devamını oku...