Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

İnsanoğlu eşref-i mahlukat (yaratılmışların en şereflisi) olarak yaratılmıştır. Dünya da başı boş değildir. Yaratılması gayesiz hiç değildir. Allahü Teala kullarını kendisine ibadet etmeleri için yaratmıştır. İbadet, bizi ve bütün mevcudatı yoktan var eden, her an varlıkta durduran, görünür ve görünmez kazalardan, belalardan koruyan ve her an çeşitli nimetler, iyilikler vererek yetiştiren Allahü tealanın emir ve yasaklarını, yerine getirmektir.

Dinimizde imandan sonra en kıymetli ibadet namazdır.Namaz dinin direğidir.Namaz ibadetlerin en üstünüdür.İslamın ikinci şartıdır.Arabide namaza “salat” denir. Salat, aslında dua, rahmet ve istigfar demektir. Namazda, bu üç mananın hepsi bulunduğu için, salat denilmiştir.

Dinimizde, akıllı olmayan ve ergenlik çağına girmemiş olan küçük çocuklar, namaz kılmaktan sorumlu değillerdir.Fakat, anne ve babalar, çocuklarına din bilgilerini öğretmeli  ve ibadet yapmaya alıştırmalıdırlar.Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve selem” buyurdu ki :

(Hepiniz bir sürünün çobanı gibisiniz! Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evlerinizde ve emrleriniz altında olanları Cehennemden korumalısınız! Onlara Müslümanlığı öğretmelisiniz. Öğretmez iseniz mes’ul olacaksınız).

 Başka bir hadis-i şerifde de,

(Bütün çocuklar müslümanlığa uygun ve elverişli olarak dünyaya gelir. Bunları, sonra anaları babaları, hıristiyan, yehudi ve dinsiz yapar) buyurdu.

            Şiir :

Binlerce top ve tüfek, yapamaz asla,

Gözyaşının seher vakti yapdığını,

Düşman kaçıran süngüleri, çok def’a,

Toz gibi yapar, bir mü’minin duası.

Yararlanılan Kaynak : Hasan YAVAŞ ,Namaz Kitabı, Hakikat Kitabevi, 2006

 

İBRAHİM  ALİ

Rastgele Makale

Batı Trakya'nın müzik grupları: Uneba Realm, Budu ve Balkanatolia

Devamını oku...