Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

         Değirmendere ve Menetler köyü Rodop ilinin Kozlukepirbelediyesine  bağlı iki köyüdür. Kurban tepe,Degirmendere ile Menetler köyü arasında bulunan bir tepedir.Tepenin önemi zamanın Türk boyuyla Cenevizliler arasında yapılan savaşlara kadar dayanır. Tepede şehit düşenler , zamanın velileri ve aynı zamanda yörenin toparağına can veren rahmet için yapılan yaklaşık yediyüz senelik bir gelenektir.Dokuz yılda dokuz büyük baş hayvanın kesilmesiyle Kur-an’ı Kerim okunur ve yağmur duası yapılır.

        Dokuz senede bir yapılan bu gelenek asırlardan beri iki köy tarafından devam ettirilmektedir. Zaman zaman unutulmaya yüz tutmus fakat kuraklık ve tarımda verimin azalması bu geleneğin sürdürülmesine katkı sağlamıştır.Bundan yedi sene önce 2001 yılında iki köy tarafından 18 yıl aradan sonra tekrar hatırlanmıştır. Bu etkinlikte Batı Trakyanın dört bir yanından gelen davetliler ağırlanır ve kesilen bu hayvanlar misafirlere ikram edilir.Aynı zamanda misafirler bu tepede yatan dokuz Şehit’e Fatiha okur.Davet edilen Hocalar tarafından Kur-an ı Kerim okunur ardındanda herkezin ellerini semaya kaldırmasıyla yağmur duasına başlanır.

       Bu geleneğin yediyüz seneden buyana devam ettirilmesi Batı Trakyalı halkımızın geleneklerine ,Atalarına nekadar bağlı olduğunu birkez daha gözler önüne sermektedir. Umutmayalımki bir milletin varlığını kabul ettirmesinin en guclu yolu geleneklerine, adetlerine sahip çıkıp onları devam ettirmesi ve yaşatmasıdır. Onun için bizim açımızdan butür etkiliklerin devamı ayrı bir önem taşımaktadır. Güzel Batı Trakyamızda bu tür geleneklerin hep devam etmesi dileğiyle.

Enes Alibaş İsmail

Rastgele Makale

Bu yazımda sizi biraz yargılayacağım. Kendimce herşeyin iyi olması için yargılayacağım.Veya yargılanmaktan bıkmış insanların biraz nefes alması için yargılayacağım. Kısacası en kolay yoldan ve en iyi yaptığım şeyi yapacağım. Çünkü yargılamak en kolayıdır; sebep,sonuç neden sormadan iki cümle kurup arkamı dönüp gidebilirim. Çok temiz iştir yargılamak ve ego tatmininde en hızlı sonuca ulaştıran araçtır.

Devamını oku...