Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

         Değirmendere ve Menetler köyü Rodop ilinin Kozlukepirbelediyesine  bağlı iki köyüdür. Kurban tepe,Degirmendere ile Menetler köyü arasında bulunan bir tepedir.Tepenin önemi zamanın Türk boyuyla Cenevizliler arasında yapılan savaşlara kadar dayanır. Tepede şehit düşenler , zamanın velileri ve aynı zamanda yörenin toparağına can veren rahmet için yapılan yaklaşık yediyüz senelik bir gelenektir.Dokuz yılda dokuz büyük baş hayvanın kesilmesiyle Kur-an’ı Kerim okunur ve yağmur duası yapılır.

        Dokuz senede bir yapılan bu gelenek asırlardan beri iki köy tarafından devam ettirilmektedir. Zaman zaman unutulmaya yüz tutmus fakat kuraklık ve tarımda verimin azalması bu geleneğin sürdürülmesine katkı sağlamıştır.Bundan yedi sene önce 2001 yılında iki köy tarafından 18 yıl aradan sonra tekrar hatırlanmıştır. Bu etkinlikte Batı Trakyanın dört bir yanından gelen davetliler ağırlanır ve kesilen bu hayvanlar misafirlere ikram edilir.Aynı zamanda misafirler bu tepede yatan dokuz Şehit’e Fatiha okur.Davet edilen Hocalar tarafından Kur-an ı Kerim okunur ardındanda herkezin ellerini semaya kaldırmasıyla yağmur duasına başlanır.

       Bu geleneğin yediyüz seneden buyana devam ettirilmesi Batı Trakyalı halkımızın geleneklerine ,Atalarına nekadar bağlı olduğunu birkez daha gözler önüne sermektedir. Umutmayalımki bir milletin varlığını kabul ettirmesinin en guclu yolu geleneklerine, adetlerine sahip çıkıp onları devam ettirmesi ve yaşatmasıdır. Onun için bizim açımızdan butür etkiliklerin devamı ayrı bir önem taşımaktadır. Güzel Batı Trakyamızda bu tür geleneklerin hep devam etmesi dileğiyle.

Enes Alibaş İsmail

Rastgele Makale

Selamlar, her bir üniversite ögrencisinin ilk hedefi bir gün mezun olmak. Bu hedefe her gectiğimiz gün dahada yaklaştıkca son zamanlarda aklımı kurcalayan bazı sorular oluştu ve günler geçtikçe oluşmaya devam ediyor. Annem ve babam benim yaşımda iken bir iş, bir çocuk (ben), belirli bir maaş ve genel olarak çok mutlu bir aile ortamına sahipmiş.Bu sadece benim ailem için değil, genelde 80’li yıllardaki ailelerin çoğunda böyle bir yaşam tarzı geçerliydi, yani kısacası 80’li yıllardaki ailelerin profili böyleydi.

Devamını oku...