Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

AVRUPA BİRLİĞİ İLE GELEN FIRSAT: ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Selam Gençlik;
Batı Trakya`lı arkadaşlarımı kutlayarak sözlerime başlamak istiyorum. Bu yazıyı kaleme almaktaki amacım Erasmus öğrenci değişim programından faydalanmak isteyen arkadaşlarıma bir nebzede olsun yardımcı olmak.

Erasmus programı ismini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hemde akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollanda`lı bilim adamı
Erasmus`tan (1469-1536) almış olan gerek kültür gerekse de bilgi paylaşımını hedefleyen bana kalırsa üniversite çağında bir gencin kendi yaşıtlarının ne şartlarda eğitim gördüklerini öğrenmek ve daha geniş bakış açıları kazanmak için önemli bir fırsat!!!

Bu fırsatı değerlendirmek için not ortalaması, yabancı dil bilgisi, mülakat ve oryantasyon süreci gibi bir takım zorunlu prosedürler olsa da, denemeye değer. Öğrenci değişimi ve öğrenci staj hareketliliği programlarını değerlendirmiş biri olarak bu kadar kısa sürede kazandığım yetiler ve böyle bir program öğrencilerin hizmetine sunulduğu için son derece memnunum.

Lisans ve lisansüstü aşamalarında değerlendirebileceğiniz bu programı; lisansınızı aldıktan sonra değerlendirmenizi tavsiye ederim. Çünkü bir kez faydalanma şansınız oluyor. İdealleri olan arkadaşlarıma şimdiden söyleyeceğim zamanınızı doğru değerlendirin. Yunanistan`da tamamladığım öğrenci değişimi, İtalya`da yaşadığım staj hareketliligi sonrasında edindiğim yabancı diller sayesinde diğer mezun arkadaşlarıma göre işe kabul edilme aşamasında bu programların prestijinden faydalandım, aynı şekilde akademik hayata adım atmış arkadaşlarımda eğitimlerine devam ederken bu tecrübelerinin karşılığını burs olarak veya Ph.D gibi günümüz iş hayatında kişiyi bilgi ve yeterlilik konusunda ön plana çıkaran programlara öncelikli olarak kabul edildiler.

Aşağıda belirttiğim sitelerden bu programlar hakkında daha geniş bilgiler edinebilirsiniz. Son olarak üniversite çağındaki arkadaşlara ne kadar çok yol alırsanız, ilerleyen zamanlarda bu deneyimler hızınıza hız katacaktır, şimdi kendine yatırım yapmak zamanı…!
www.erasmusrehberi.com
www.erasmusum.com

Nadide Sönmez

 

Rastgele Makale

Hayata ve yaşamaya dair binlerce yazıyı kolayca bulabileceğinizi düşündüğümden, ölüm hakkında yazmaya karar verdim. Peki, ölüm hakkında yazılar bulamaz mısınız? Elbette, bulabilirsiniz. Ancak, ölümün pek yüksek sesle telaffuz edilmeyişi ve dünyaya hiç ölmeyecekmişiz gibi sarılmamız, beni bu konuda yazmaya teşvik etti.

Devamını oku...