Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Uyanıyorsun; ve yalnız olduğunun farkına varıyorsun, her yerde sessizlik hüküm sürüyor  ve evin içinde senden başka hiç kimse yok. Sakın korkma, ‘’Evde tek başına”` nın ‘’yeni versiyon’’  filminin başrolünde oynamıyorsun… Sen Kevin değilsin, ne de aileni kaybettin… Sadece  tek başına yaşayan bir üniversite öğrencisisin.

Evet  artık  ayaklarının altında dolaşan ve seni rahatsız eden ailenin olmadığı  fikrine alışman biraz zaman alacak, bütün ev senin.

En azından gelecek 5 yıl kendinin ve evin tek hakimi sensin. Sorumluluk sahibisin! Bundan böyle tek başına temizlik yapman, bulaşıkları yıkaman, ütü yapman, yemek pişirmen ve faturaları yatırman (elektirik, su, telefon), supermarkete gitmen, zamanında ve tek başına kalkmayı öğrenmen gerekecek. Genelde bu zamana kadar bunların hepsini senin için başkaları yapıyordu artık yalnız yapmak zorundasın. Lütfen kendimizi kandırmayalım… Yukarıdakilerin hiç birini yapmayacaksın. Bunların hepsini ailen ziyaretine gelmeden bir gün önce hatırlayacak ve işe koyulacaksın. (En azından faturaları yatırmayı unutma…)

Kendine ait bir yerin var, istediğin zaman girip istediğin zaman çıkıyorsun. Bütün bir hafta bile evden ayrılabilirsin; ya başka bir yerde arkadaşlarınla sabahlayacak ya da aklına aniden Atina’daki, Lamia’daki , Selanik’teki veya herhangi bir yerdeki tanıdığını ziyaret etme fikri geldi; karışan soran yok rahatlıkla gidebilirsin. Bunları şimdi yapmazsan bir daha ne zaman yapacaksın ki?

Doğal olarak ailen senin evde oturup yaklaşan sınav dönemi için var gücünle çalıştığını zannediyor (çok şükür ki sabit telefona gelen çağrıların yönlendirildiğinin farkında değiller).

Sen sınavdan bir gün önce gelip iki rekat namaz kılarak sınava gidebilirsin. Zaten önemli olan katılmaktı, hem sınav sorularıda elinde … Öyle demiyorlar mı?

Evin her gün ve her saat arkadaşlarını ağarlamak için açık; zaten hepsi çok uzayan misafirliklere bayılıyor. En yakın tostçuyu zengin yaptın (yemek yapman gerektiğini söyledik, ama bu yemek yapıyorsun anlamına gelmez), komşularına  hiç bitmeyen partilerden, toplantılardan gına geldi, tabi bölgedeki bütün clubların, eğlence yerlerinin yolunu ezberledin. Doğal olarak paran bitti ve önünde daha idare etmen gereken bir sürü ay var. Ve sen erzak ve mühimmat için ailenin yanına küçük bir ziyaret yapmaya karar veriyorsun. Bütün yakınlarını ve emekli maaşını aldığını bildiğin dede ve ninelerinden başlayarak ziyaret ediyorsun. Sadece para için gitmiyorsun tabi, aslında annenin yemeklerini, her şeyi ayağına getirmelerini ve seni bakmalarını özledin. Ne kadar şımarık olsanda kendi evindeki özgürlüğünü hiç bir şeye değişmezsin. Önünde istediğin gibi yaşamak için 5 yılın var, muhtemelen bunu hakediyorsun çünkü bunun için cok uğraştın ve başardın.Tek sorumluluğun: Diploma… bir gün…

 

Enes Alibaş

 

                                                                                                                                                          

 

Rastgele Makale

Öncelikle bizlere kendinizden bahseder misiniz? Kaç yıldır müzikle uğraşıyorsunuz?

İsmim Hasan, eksenimdekiler kısaca bana Asan der aynı kişiler Emrah'a Emra diye seslenirler nedense. 2006 Medrese-i Hayriye mezunuyum, Atina üniversitesinde ne zaman biteceği konusunda kafamda çeşitli soru işaretleri bırakan Tarih ve Felsefe bölümünde eğitim hayatımı sürdürmekteyim.

Devamını oku...