Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Son günlerde üzerinde çalıştığım projemle alakalı bazı pratik bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Hepimizin bildiği gibi Bulutla bulut arasında olan deşarja şimşek ve bulut – toprak deşarjına ise yıldırım denilmekte. Yıldırım düşmesi sonucu bir çok insan hayatını kaybediyor. Bilimsel verilere göre bir insana 0.3 Amper’den daha yüksek elektrik akımı temas ederse etkilenebilir. Hatta bazı verilere göre aşağı yukarı 1 A insanın ölümüne bile yol açabilir. Bir yıldırımın bir yere düşmesinden ötürü o yerde 10.000 A – 100.000 A arası eletrik oluşmakta. Yunanistan`ın meteoroloji kurumuna (Ε.Μ.Υ.)göre Batı Trakya bölgesinde yılda ortalama 50 gün fırtınalı günler meydana gelmekte.

 

Onun için özellikle evlerde genellikle de büyük yapılarda Paratoner (havadaki elektrik yükünü toprağa aktarmayı amaçlayan araçtır) kullanımı artık bir gerçek. 

Yıldırımdan korunmanın temel kanunları

Fırtına sırasında kırsal bir bölgede bulunuyorsanız:

(izole)(terkedilmiş)Her hangi bir ağacın altında veya bir barınakta durmaktan kaçının.

Metalden oluşan yapılara veya cisimlere dokunmayın. Çünkü sizin uzağınızda düşmüş olan bir yıldırımın elektriğini taşıyabilirler.

Fırtına sırasında yüzmeyin çünkü yıldırım (uzağa bile düşmüş olsa) su sayesinde akım ediyor.

Eğer bir yerleşim bölgesindeyseniz bir eve sığının (tercihen metal çatılı bir ev) yada camları kapalı olan bir otomobilin içine.

Eğer bir yerleşim bölgesinde değilseniz yüksek yerlerde durmayın. Mümkün olduğu kadar zemin açısından alçak olan yerlerde durun.

Eğer ormanlık alandaysanız ağaçların yoğun olduğu bir yer bulun.

Fırtına sırasında içeride bulunuyorsanız tehlikeler daha azdır ama yinede vardır:

Evin paratoner koruması yoksa; Yangın tehlikesi oluşabilir.

Elektrik cihazları, boru hatları, televizyon ve telefonla temas halinde olmanız tehlikeli olabilir. Ayrıca evin dışarsına uzanan bağlantılar banyo, çeşme veya herhangi metalik bir hatla temastan uzak durun.

Kazadan sonra neler yapabiliriz?

Yıldırım çarpması sonucu bir çok ölümler ‘’geri dönüşümlü’’ olabilir; yani bir an için öldü gibi görünen kişi ilk yardımın anında yapılması ile kendisine gelebilir.  Kazazedeki belirtiler kalbin durması ve nefesin kesilmesidir. Yapabileceğimiz ilk yardımlar şunlardır: ilk olarak ‘’teknik nefes’’( dakika da 10 ile 20 arası suni teneffüs ve yaklaşık her saniye kalp masajı) 5, 10, ve hatta 20 dakikaya kadar nefessiz kalan kişinin beyni zarar görmeyebilir.

Kazazede ayılmadan veya doktor gelene kadar teknik nefese devam etmeliyiz.

 

Emrah Emveroğlu

 

Rastgele Makale

ΤΡΟΠΟΙ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΟΛΗΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ

Απλοί τρόποι για να εξοικονομήσουμε ενέργεια και να συμβάλλουμε στην αντιμετώπιση των κλιματικών αλλαγών υπάρχουν και είναι πραγματικά πολύ απλοί:

Devamını oku...