Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Yapılan araştırmalara göre günümüzde trafik kazalarının % 60 `ını aşırı hız ve alkolün  etkisinde olan sürücülerin yaptığını görüyoruz.

Bu sayının büyük bir kısmını arkadaşımınız, abimiz, kardeşimiz gibi genç insanların oluşturuyor olması çok üzücü bir olay.

Yaklaşık bir sene önce alkol ve hıza yenik düşen sevdiğim bir arkadaşım aramızdan feci bir şekilde ayrılmıştı. Böyle bir duyguyu ne ben tekrar yaşamak isterim ne de başkalarının yaşamasını.

 

Ama malesef böyle haberleri duymaya devam edeceğiz, çünkü biz gençlerin eğlence ve düğünlerde vazgeçemediği bir içecek olan içkiyi kullanmaya devam ediyoruz. Buda yetmezmiş gibi kendimizi frenlemesini bilmiyor ve alkolün dozunu iyice kaçırıyoruz, üstelik o haldeyken bile yanımızdaki insanların hayatını ve kendi hayatımızı tehlikeye atmaktan kaçınmayıp marifetmiş gibi yarışlar yapıyoruz. Ne yazık ki o an ne kadar büyük bir hata yaptığımızı anlayamıyoruz.

Yapmayalım gençler! Sevdiklerimize ve tabi ki kendimize sevgimiz varsa bu gidişata dur demesini bilmeliyiz. Farkında değiliz belki ama biz onların hayata bakışları, evlatları ve arkadaşlarıyız. Buyüzden onları bu kadar üzmeye hakkımız yok.

DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN BAZI GERÇEKER:

1. Deneyimli sürücüler, daha hızlı araç kullanmak için kendilerini mazur görürler.

     - Bir çok araştırma ve gözlemlere göre, deneyimli sürücülerinde, deneyimsiz ve riskli karar verdikleri bilinir.

     - Eğer bu doğru olsaydı; karanlıkta, siste ve kaygan yolda kazalar artmazdı.

2. Daha fazla hızdareaksiyon süreniz artar.

     - Yüksek hızlarda reaksiyon süreniz azalmakta, bu sürede katedeceğiniz mesafeler artmaktadır.

3. Düşük hızlar insanı uyutur.

     - Hız limitleri uykunuz için değil, güvenliğiniz, için ortaya konmuştur.

4. En iyisi, hızlı  gidenlere göre hızınızı ayarlamaktır.

     - Trafikte ortalama hızlara uyunuz, limitleri aşmamak kaydı ile!

5. Şehir içlerinde emniyet kemeri takmıyorum çünkü, ben düşük hızlarda çarpmaya dayanırım.

     - 4 tona dayanır mısın ? Almanya'da yapılan bir araştırma, 50 km/saat gibi sürücülerimizce fazla önemsenmeyen bir hızla kafa kafaya çarpışmada, karşı koymak durumunda kaldığımız kuvvetin 4 ton olduğunu ortaya çıkarmıştır.

6. Kaza sonrası kemerim bağlı değilse, aracı daha rahatlıkla terkederim.

     - Emniyet kemersiz kazaya karıştığınızda, yerinizden kıpırdama olasılığınız daha da azalacaktır.

7. Kaza sonrası yangınlardan kurtulmak için kemer takıyorum.

     - İstatistikler, kaza sonrası yangından etkilenen yaralı ve ölü sayısının genel içinde binde birler mertebesinde olduğunu söylemektedir.

8. Benim arabamın hava yastığı var!

     - Hava yastığı ilave koruyucudur. Unutmayınız, devrilme, savrulma gibi bir çok kazada hava yastığı çalışmamaktadır. Emniyet kemersiz hava yastığı çalışması ölüm nedeniniz bile olabilir.

9. Araçtan fırlarsam hayatta kalabilirim. Bunun için emniyet kemeri takmamalıyım.

     - Araçtan fırladığınızda, ölme ve ağır yaralanma riskinizin 5-10 kat artığını biliyor musunuz?

Emniyet kemeri kulanmanın faydaları:

Değişik araştırmalar, emniyet kemeri kullanımının trafik kazası sonucu ölümlerde %40-50, yaralanmalarda %45-55 mertebelerinde azalmalar sağlayacağını ortaya koymaktadır.

Diğer yandan, Danimarka'da gerçekleştirilen anket ve değerlendirmeler, diğer ülkelerde de çok benzer olduğu bilinen sonuçlar ortaya koymaktadır. Bunlar şöyle özetlenebilir:

Otoyollarda milyon taşıt- km başına düşen kaza riski l iken, bu değer iki şeritli devlet yollannda 3'e, şehiriçi yollarda 5'e çıkmaktadır. İlgi çekici olan, aynı yol guruplarında emniyet kemeri kullanımıdır. Otoyollarda bu oran %84 iken, devlet yollarında %78 ve şehir içinde %60 düzeyindedir. Çelişki son derece açıktır: Fazla kaza riski olan yollarda az, az kaza riski olan yollarda fazla emniyet kemeri kullanılmaktadır. Çelişki yalnız bununla da sınırlı kalmamaktadır. Yine araştımalar, emniyet kemeri kullanımının özellikle düşük hızlarda ve düşük çarpışma hızlarında, yani şehir içlerinde daha koruyucu, efektif olduğunu söylemektedir. Çarpışma hızlarının 80 km/saat'i geçtiği durumlarda kemerin koruyuculuğu son derece sınırlanmaktadır. Oysa ki sürücüler daha çok, yüksek hızlarda seyrederken, kemeri nazarlık gibi üzerlerinde bulundurmayı önemsemektedir. Hazır bu noktaya gelmişken, yine "Dikkat etmemiz gereken gerçeklerden söz etmenin sırasıdır.”

 

Abidin Abidin