Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

 

 

Bildiğiniz gibi  Londra İngiltere’nin başkenti. 7 milyon nüfusu ile en kalabalık ve en önemli şehirlerden biridir.

 

Neyse bukadar tarih yeter… Gezmeye  başlıyalım. İlk durağımız Kraliyet ailesine bir ziyaret.

Buckingham Palace, Kraliçe Elizabeth’in resmi adresidir. 1703 tarihinde inşa edildi. Sarayın içinde 600 oda, yüzme havuzu, sinema, bahçe ve postane mevcuttur. Kraliçenin korumaları ise kırmızı uniformalı askerler. Hergün saat 11.30’ta resmi tören ile asker değişiyor.

 

 

 

 

 

 

Kısa ve öz bir ziyaretten sonra turumuza devam ediyoruz ve bir sonraki durağımız Londra`nın en ünlü parkı Hyde Park.


Yazın yeşilliği ve renkli çiçekleri ile büyüleyen Hyde Park turistlerin ve Londralıların en gözde parkı. Parkın içinden geçen nehir ise güzelliğine güzellik katıyor.

 

 

 

 

 

Ve ding dong… Big Ben yeni saati haber veriyor. Big Ben, Houses of Parliament binasına yapışık olan 13 ton ağırlıktave 96.3 metre uzunluktadır. Saatin yanı sıra ülke ile ilgili bütün kararların ve kanunların yürürliğe girmesinekarar verilen yere ise Houses of Commons deniliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Sanırım bu kadar politika yeter… ve turumuza hızla devam ediyoruz. Bir sonra ki durağımız Trafalgar Square Londra’nın en ünlü meydanı… Politik gösterilere, konserelere ve yeni yıl kutlamasına ev sahipliği yapan meydan. Meydanın ortasındaki heykel ise Lord Nelson’nun. Etrafında dört tane bronz Kaplan bulunmaktadır. Trafalgar Square ismini 1805’te galip gelinen Battle of Trafalgar’dan alıyor.

 

 

 

 

 

Şimdi sıra eğlencede ve alışverişte, bunun içinde turumuza West End’de devam ediyoruz. West End’in orta yeri Piccadilly Circus. Cıvıl cıvıl gece hayatı ve kalabalığı ile Londra’nın kalbi diyebiliriz. Ünlü neon tabelaları gece karanlığını aydınlatirken, Eros’un (Yunan aşk tanrıçasının)heykeli ise Picadilly Circus’un ortasında yerini alıyor.

 

 

 

 

 

 

Son durağımız ise nefes kesici manzarası ile London Eye. 2000 yılında, yeni milenyumu kutlamak için  açılan gözetleme dönme dolabı, dünyanın en büyüğü ve başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz olağanüstü manzarası ile Londra’yı kuş bakışı ile görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Kısa ve öz bir Londra turumuzun sonuna geldik. A’dan Z’ye bir tadımlık gezinti ile umarım gelmiş kadar oldunuz.

 

Leyla Salihoğlu

Rastgele Makale

Üniversitede girdiğim ilk ders.Ben ürkek bir halde, soğuk , yabancılarla dolu bir yerdeyim, karşımızda  tebeşirli tahtaya yazı yazmaya çalışan dilini bilmediğim bir adam . Bu adam hoca olsa gerek ,çünkü yaşça diğer yabancılardan büyük görünüyor.Ders çıkışı aklımda tek bir kelime kalmış “velocity” onunda hız olduğunu yanımdaki yabancıya sormuştum.

Zaten bir gece önce zor uyumuştum .Yurt diye biryerde kalmıştım –aslında artık orada yaşayacaktım- yurtlara alışıktım ama burası başkaydı. Oradaki herkes yabancı ve benden yaşca  büyüktü, tanımadığım milletlerden insanlar vardı ve gerçekten ne konuştuklarını anlıyamamıştım. Birleşmiş milletler bu olsa dediğimi hatırlıyorum.

 

Devamını oku...