Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Malumunuzdur, bütün toplumlarda iktidarda veya her hangi bir işin başında olanlar çeşitli nedenlerden dolayı taşlanır ya da somut deliller ile ispatlanamamış meçhul olayların sorumluları yahut suçluları ilan edilir. Bazıları bu kozu belkide iktidardakileri yıpratmak adına kullanır. Bazıları ise sırf psikolojik rahatlama adına birilerini suçlu ilan edip işin içinden çıkmak ister.

Kabul etmek gerekiyor ki bu çamur atma alanında en yaygın olanı kahve sohbetlerinde meçhul ve çözülmesi zor olayları etraftakilere hava atmak için yapıldığıdır. Ben biliyorum sen bilmiyorsun hesabı...

Genellikle söze şöyle başlanır; “siz daha uyuyun ülke elden gidiyor. Abi bunların hepsi Amerika`nın oyunu arkasında kim var? - İsrail! Bu işler böyle yürüyor adamlar paraları ceplerine dolduruyor bize ise sağcılık solculuk yaptırılıyor’’. 

 

Eğersohbet yerel bir meçhul olayı aydınlatmaya yönelikse vay ki o toplumda ismi biraz ön plana çıkmış kişilerin haline. Ee tabi şahıs tanıdık olduğu için konuşma biraz uzun sürer çünkü aile içinden de delil niteliğinde örnekler verilir. “Siz böyle yapmaya devam ederseniz daha çok kafanızı duvarlara vurursunuz. zamanında ben size demistim. Beni dinlemediniz gittiniz onun arkasından. Şimdi bütün bunları o yapıyor ve dolduruyor cebini oğluna araba almış fiyaka sattırıyor. Zaten zamanında bunun babası da filan safta filanca işi yapmıştı. Ama adam büyük kafa arkasında kim var? derin devlet!’’ – Bilinen tek bir gerçek var oda herkesin arkasında bir tek gölgesinin olduğudur. Fakat anlamsız olan başkalarının alışverişi bizi niye bu kadar ilgilendirsin? Komşunun pazarından pay alabilmek için mi? Yoksa çok fazla halkçı olduğumuz için mi?

 

Bir de bunun araplarla olan versiyonu vardir. Kendi halinizde namazınızda niyazınızda birisiniz hiçbir sorun yok hatta derviş muamelesi bile görürsünüz. Ama eğer aldanıpta sosyal ya da toplumsal faaliyetlerde ön plana çıkarsanız bittiginiz an, o andır. ‘’Bu adamın arkasında kesin sakallılar, araplar var; ben biliyorum, adam altınlarla petrollerle iş yapıyor demedi demeyin’’

Dünyada bir buçuk milyar kadar müslüman var ve buna rağmen ben müslümanım ve müslümanlığı tam yaşamak istiyorum denilemeyecek duruma gelindiyse herhalde aldığımız ve verdiğimiz nefes haram olur insana. Ayrıca bu bir buçuk milyar insanın sosyal faaliyetlere katılma gibi bir lüksü yok herhalde.

Bu böyle uzayıp gider zamanla durum kontrolden iyice çıkar ve komik bir hal alır: Mesela yağmurlu havada şimşek çaksa “bakın Rusya`nın uyduları yüzünden oldu ama bir şey yapamıyorsun ki! Arkasında kim var’’ Kimse.

Herkes biliyor ki uzun zamandır dünyanın gündeminde ekonomik kriz vardı. Acaba bizi etkiler mi yoksa teğet mi geçer, boyutu ve süreci ne olur diye merak edilip durdu. Ama artık o merak bitti. Çünkü sokaktaki bir o kadar masum yine bir o kadar da suçlu vatandaş ekonomik krizin arkasında kimlerin olduğunu merak ediyor.

 

Ben de üşenmedim sırf kafamız rahat olsunda tütünlerimizi büyük bir dikkatle işleyebilelim diye taa Amerikalara kadar gitmedim tabi oturdum  Zeitgeist Addendum belgeselini izledim. Eski IMF yetkilisi diger bir deyişle ekonomi tetikçisi John Perkins bakın neler diyor:

 

‘‘Ekonomi tetikçileri 1950’de kuruldu. Ben eskiden IMF’de sorumluyken ülkeden ülkeye gidiyor ve o ülkelerin devlet başkanlarına Amerika`nın lehine anlaşmalar ve iş birliği teklifleri sunuyordum. Karşılığında IMF’den istedikleri kadar kredi veriyorduk veya dünya pazarına alıyorduk. Kabul edenlerle hiç bir sıkıntı yaşamıyor, biz büyüyorduk onlarsa bize bağımlı bir şekilde uzun yıllar kölelik ediyordu. Götürdüğüm teklifleri kabul etmeyen devlet başkanları için ikinci plan uygulanıyordu yani CIA ajanları onları ya hükümetten düşürüyor ya da suikast düzenleyip ortadan kaldırıyordu; yerlerine bize hizmet edecek birileri getiriliyordu. Mesela 1953’te İran başbakani Muhammed Musaddıkdarbe ile indirildi. 1954 Guatemala baskani Jacobo Arbenz Guzman, 1981 mayis Ecvador Başkanı Jaime Roldós Aguilera, 1981 haziran Panama Başkanı Omar Torrijos hepsi suikaste kurban gitti. Fakat CIA ajanlarınında başarısız olduğu iki yer vardı birisi Irak. üçüncü plan uygulandı ve devreye askerler girdi. Ülke işgal edilip kaynaklarından istifade edildi. Fakat Venezuela devlet başkanı HugoChavez hepsinden kurtuldu.’’ Sonrasında John Perkins konuşmasına şöyle devam ediyor. ‘’Zaten Amerika`yı siyasiler yönetmiyor büyük şirketler ve lobiler yönetiyor. Dolayısı ile dünyayı da yöneten şirketlerimizdir. Yıllık G.D.P.* verilerine göre bu şirketlerin arasından sadece tek biri Suudi Arabistan, Polonya, Norveç, Güney Afrika, Finlandiya, Endonezya, Yunanistan ve buna benzer bir cok ülkeden daha zengin. Neler yapabileceklerini siz tahmin edin. Felsefemiz basit kaldığın yerden devam edemiyorsan en baştan başla. Var olan güçleri ve dengeleri kontrol edemiyorsan güçsüzleştirip, zayıflaştırıp yeniden kendin inşa et ve tamamen senin olmasını sağla.’’

 

Bazıları hala kapitalizmin kendi kendini yiyip bitireceğine inana dursun! Kapitalizim; güç, kudret ve kibir hastalığı taşıyan biz insanların kurduğu bir sistemdir. İnsanlık var oldukça kapitalizim de her zaman var olacaktır. Önümüzdeki yıllarda varlığını daha da hissettirecek. Niye mi? Şu an tükeniyor gibi görünse de aslında yeni ve daha güçlü bir yapılanmaya gitmekte.

 

Tüm bunların ekonomik krizle ne alakası var diyenler mutlaka olacaktır. Her zamanki taktiğinizi kullanın; kahvenizi yudumlamaya devam edin ve ekonomik krizin nereden başladığını, kriz yüzünden iflas eden şirketleri, boşalan yatırım alanlarını kimlerin bedavaya kapattığını bir düşünün. Belki bu anlamda bir bağlantı bulabilirsiniz.

 

G.D.P*.:Bir ülke sınırları içerisinde belli bir zaman içinde, üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin para birimi cinsinden değeridir.

 

Ridvan Köse Mehmet

Rastgele Makale

İnsanlar tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda,dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor.Sera etkisiyle de gezegenimiz günden güne yok oluyor.Gezegenimizin çevresini saran bir kalkan var.Bu kalkan Nitrojen ve Oksijenden oluşuyor.Bu kalkan CO2 ( Karbondioksit) ve CH4 ( metan gazı) sebebiyle zarar görüyor.

Devamını oku...