Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Cinsel birleşmeye bağlı fizyolojik tepkilerdir. Cinsel salgılar nedeniyle korunmasız ilişkide bulunanlar HIV ve Hepatit B virüsüde dahil olmak üzere çok sayıda bakteri, virüs, mantar ve parazitin ortaya çıkardığı hastalıkları kapsar. Bunlara örnek olarak HIV`in neden olduğu AIDS ve Hepatit B virüsününde neden olduğu sarılığın yanında virüslerin cinsel organ siğillerinin, uçuklarının ve bakterilerinin neden olduğu gonore (bel soğukluğu), frengidir. Parazitlerinde neden oldukları uyuz ve kasık bitleri de sayılabilir.

 

Hastalıklardan bir kısmı tedavi edilebilmektedir; AIDS gibi bazılarınınsa tedavisi bugün bilinmemektedir. Tedavileri mümkün olan diğer enfeksiyonlarda bile daha sonraki yaşamda kısırlık ya da kanser açısından risk oluşturmaktadır.

Hastalık etkeni bulunduran biriyle girilen cinsel ilişki sonucu vajina, penis ve anüsten, vajinal, oral ya da anal ilişki ile bulaşan mikroplar ya da virüsler cinsel organlarda akıntı, şişlik, ağrılı/ağrısız yaralar gibi belirtilere neden olabilirsede bazen bulaştıktan sonra hiç bir belirti vermeyebilir. Bu nedenle sağlıklı görünen biriyle girilen cinsel ilişkiden hastalık kapmak ya da kendi hastalığını bilmeden başkalarına bulaştırmak çok kolaydır. Akıntı sağlıklı kadınlarda da görülür ve miktarı akışkan, beyaz ya da sarı renk olarak adet döngüsü boyunca değişiklik gösterir. Erkekler de herhangi bir akıntı kadınlarda ise alışılmışın dışında bir akıntı olduğunda hekime baş vurulmalıdır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon etkenleri sırasındaki salgı alışverişinden olur.

Cinsel ilişki  sırasında erkeklerden kadınlara hastalık bulaşması cinsel organların yapısı nedeniyle daha kolaydır. Birlikte yaşayanların başkalarıyla cinsel ilişkide bulunmamaları kendilerini ve eşlerini bu tır hastalıklardan korur. Ancak bireyler daha önceki cinsel ilişkilerinden edindikleri bulaşmaları yeni eşlerine taşıyabilirler. Herkes, özellikle de çok eşli olanlar için karşılıklı olarak korunma yolu, her cinsel ilişkide erkeğin ya da kadının kondom kullanmasıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyon (Her iki cinste de görülebilen ortak belirtiler):

·         Ağrılı idrar yapma, idrar yaparken güçlük, sık idrara çıkma

·         Cinsel organlarda ağrılı/ağrısız açık yaralar ya da kabarıklar

·         Cinsel organlarda siğil ve uçuklar

·         Kol ve bacaklarda kaşıntısız kızarıklıklar, döküntüler

·         Cinsel organda karıncalanma hissi ya da kaşıntı

·         Baş ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma

·         Ateş, üşüme

·         Ağızda yaralar

·         Kasıklarda şiş ve ağrılı bezeler

·         Deri altında şişlikler

Erkeklerdeki Belirtiler:

·         Penisten akıntı (yeşil, sarı renkli) gelmesi

Kadınlardaki Belirtiler:

·         Düzensiz adet kayması

·         Kasık ve/veya bel ağrısı

·         Her zamankinden farklı vajinal akıntı (beyaz, grimsi, yeşil, koyu sarı, köpüklü, iltihaplı, kokulu)

·         Ağrılı ya da güç cinsel ilişki

 

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonu olduğu bilinen biriyle; özellikle açık yaraları, döküntüleri, siğilleri, anormal vajinal üretral akıntısı ya da diğer belirtileri varsa cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

Bedensel sağlığa dikkat etmek kadar riskli davranışlardan kaçınmak ve korunmalı ya da güvenli cinsel ilişki ile riski en aza indirebilirler.

İlaçları doktorun gerekli gördüğü durumlarda, önerdiği süre ve dozda cinsel eşle birlikte kullanmak gerekir. Aksi halde yararı değil zararı vardır. Birlikte tedavi edilmeyen çiftlerin tekrarlayan enfeksiyon hastalıkları tekrarladığı sürece kalıcı olur ve en küçük bir sıkıntı ve stres anında bile ortaya çıkabilecek kadar rahatsız edici bir hal alır ki çiftler cinsel ilişki anında bu gibi durumlardan rahatsız olurlar.

Yayılmayı önlemek için olabildiğince çabuk tedavi edilmelidir. Yeni bir enfeksiyon ya da hastalığın tekrarlanmasını önlemek için, hastanın cinsel eşi de izlenmeli ve tedavi edilmelidir.

“Kendi kendine ilaç alma” enfeksiyon için doğru bir tedavi yolu değildir! İlaçlar, doktorun önerisi doğrultusunda kullanılmalıdır. İlacı kullandıktan sonra ki bir kaç gün içinde belirtiler kaybolsa bile tüm ilaş bitene kadar ya da reçeteyle önerilen gün sonuna kadar ilaçlar kullanılmalıdır. Doktor kontrolüne ve izlemlere mutlaka gidilmelidir.

Kaynak: Bilkent Üniversitesi Araştırma Bilimleri
Sağlık Bilimleri Fakültesi Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ve Zeynep Kamil Ebelik; neden olan etkenler

 

 

Tijen Hasan
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.