Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

GÜNDE KAÇ SAAT BİLGİSAYAR KULLANIYORSUNUZ?

Hepimiz günde saatlerce bilgisayar kullanıyoruz, bu da kaçınılmaz olarak gözlerimize zarar verebiliyor, madem ki bilgisayar ve internet bizim için -vazgeçilmez- bir nese veya ihtiyaç  o zaman en azından korunmanın yollarını öğrenmek lazım.

 

IŞIK YANSIMASI VE ÇÖZÜNÜRLÜK

Bilgisayar ekranından ışık yansıması ve çözünürlüğünü gözü büyük ölçüde yormaktadır. Ekran çözünürlüğünün artması yazıları daha kolay okunur hale getirmektedir. Bu konu ilk olarak dikkat etmemiz gereken bütçemizi de fazla zorlamadan yüksek çözürlükteki ekranları satın almaktır.

Diğer ve en basit yöntem ise 20 + 20 metodudur.Bu metod şu şekilde uygulanmaktadır. Diyelim ki bilgisayar başında veya herhangi bir ekran başında çalışır iken gözlerimizi 20 dakika sonra 20 saniye dinlendirmektir. Ayrıca ufak aralıklarla da olsa gözlerimizi kırpmak ve farklı bir yöne bakmak gözlerimizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.

 

BOYUN DÜZLEŞMESİ

En sık görülen  diğer bir konu ise boyun rahatsızlıklarıdır. Boyun aşağıya veya normalden fazla yukarıya doğru sabit bir şekilde kaldığı için halk dilinde bilinen boyun düzleşmesi (boyun fıtığı) neden olmaktadır. Bunun için alınması gereken en iyi çözüm ekrana direkt olarak yani göz hizasina gelecek şekilde ayarlamak bizi boyun düzleşmesinde bir ölçüde kurtaracaktır.

 

UYKUYA AYRILAN SAATLERİN AZALMASI

Bilgisayar tutkunları birazdan kalkacağım diyerek uykularından çalarlar ve gece geç vakte kadar otururlar... Oysa sabah kalkıp işe gideceklerdir. Televizyon uyutur, bilgisayar, özellikle internet kişinin aktif katkısına ve ilgisine bağlı olduğundan uyanık tutar. Bilgisayar tutkunu gecenin ikisinde, üçünde, istemeyerek bilgisayar başından ayrılır. Uyku azlığı sonucu kişi sürekli olarak kendini yorgun hisseder, çabuk sinirlenir, konsantrasyon gücü azalmıştır iş verimi düşer

Buraya kadar anlatmış olduğumuz bilgisayar kullanımı sonucunda ortaya çıkan fiziki  zararlardır.Hafta psikolojik zararları hakkında size bilgi vermeye çalışacağım. Saygılarımla!!!

 

 

Murat Ahmet
Web: www.smartcomputing.gr
E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Rastgele Makale

Batı Trakyalısın

Attığın her adımda,

Başın dik, göğsün gururla dolsun,

Sen baktığın zaman ileriyi görensin,

Sen adım attığında peşinden gidilensin,

Sen BATI TRAKYALISIN,

SEN TARİHTE BİTMEYEN BİR SAYFASIN!...

Devamını oku...