Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Öğrenme süreci sadece hayatın okul sıralarına yansıyan bölümü olmak dışında, dünyaya gözlerini açtığı günden son nefese kadar sürecek bir yarıştır. Öğrenmek 7’sinden 17’sine veya 27’sine olan bölüm sanılır çoğu zaman.

Halbuki insanın öğrenme süreci sadece okul sıralarında olduğu sürede değil; hayat okulunun başladığı andan itibaren son sürat devam eder. Her güne “bugün ne öğreneceğim” ile uyanan insan için, kısa bir otobüs yolculuğu, bir alış-veriş, sınıfında veya işinde yaşadıkları bir ders olur çoğu zaman. Alemde öğrenci olmak; fakirdik, okuyamadık, Oxford vardı da biz mi okumadık gibi sebepler dinlemez.

 

Hayat okulunda öğrenci olmak zorunda olan insanoğlu için tatil yoktur. Bayram olsa da tatil yapsak, of hiç kar yağmayacak, bugünde gitmeyivereyim okula çok hastayım, neyse 2 derse girmem ödevimi de yapmadım nasıl olsa, dostum gel hadi okulu asalım, yeni bir börekçi açılmış, oradan ateri, playstation falan oynarız, sonrada internet cafeye gideriz. Diğerlerini de kafalayalım, hiç kimse gelmezse yoklama da almazlar. Ya disipline verirlerse?

Bu ve buna benzer dialogları yaşayanlarınız vardır sanırım. Hayat okulu bu özürleri, bahaneleri kabul etmez. Özelden veya devletten rapor geçmez. Ne derece acımasız olduğunu anlamak için alemde öğrenci gibi yaşamak gerek!

Alemde öğrenci olmak bir Afrika atasözüne ne kadar da uyuyor:

Sabahbir ceylan uyanır Afrika’da.
Kafasında tek bir düşünce vardır.
En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek,
Yoksa aslana yem olacaktır.

Her sabah bir aslan uyanır Afrika’da.
Kafasında tek bir düşünce vardır.
En yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşabilmek,
Yoksa açlıktan ölecektir.

İster aslan olun,
İster ceylan olun hiç önemi yok.
Yeter ki güneş doğduğunda koşuyor olmanız gerektiğini, hem de bir
önceki günden daha hızlı koşuyor olmanız gerektiğini bilin.

Yaşam adlı koşuyu ne kadar güzel anlatmış Afrika atasözü, bir önceki
günden daha hızlı koşmak gerekmektedir.
Çünkü eğer aslansanız,
Ve en yavaş koşan ceylanı bir önceki gün yakalamışsanız
Ve bugün bir ceylan yakalamak niyetindeyseniz,
Artık bilmelisiniz ki en yavaş ceylan sizden daha hızlıdır.
O halde düne göre hızınızı arttırmanız gerekmektedir.
Yok eğer ceylansanız
Ve henüz aslana yem olmamışsanız
Hızınızı düne göre mutlaka arttırmalısınız,
Çünkü sıra size gelmiş olabilir.

Yani…
Hayat koşusunda, devam edebilmenin tek koşulu var… Dünden daha hızlı olabilmek…
Bakın bakalım şimdi kendi kendinize…
Ondan, şundan, bundan değil “dünden” hızlı mısınız????

Eğer kasabanızda,şehrinizde en iyi çörekçi, börekçi dükkanlarını öğrendiyseniz, ateri, playstation, internet başında bir güzel bol kepçe olan zamanınızı harcadıysanız ve cumartesiye kaç gün kaldığını hesaplıyorsanız, bir hafta sonu gelse diyorsanız, şu okul bir bitse, şöyle olsa, böyle olsa deme sürecindeyseniz şimdiden sizi bekleyen süprize hazırlıklı olun. Bugün ne öğreneceğim diye uyanmadın belki, ama hala başını yastığına koyduğunda bugün ne öğrendim diyecek zamanın var sanırım. Kıymetli zamanınızı bu yazıyı okumak için harcadınız. Peki, bu yazıdan bir şey öğrendiniz mi? Cevabınız evet ise alemde öğrenci olmak durumundaki milyarlarca insan arasından huzurla başınızı yastığa koyabilirsiniz… İyi öğrenmeler

Ibrahim ali

 

Rastgele Makale

İnsanlar tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda,dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor.Sera etkisiyle de gezegenimiz günden güne yok oluyor.Gezegenimizin çevresini saran bir kalkan var.Bu kalkan Nitrojen ve Oksijenden oluşuyor.Bu kalkan CO2 ( Karbondioksit) ve CH4 ( metan gazı) sebebiyle zarar görüyor.

Devamını oku...