Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bu kelimenin anlamını hangi sözlükte arasak ilk alacağımız karşıtı «Cahillik» olacaktır.

Deli dolu, unutulmaz, bazen üzücü bazen de komik olayların yaşandığı; hayatın başlangıç, dönüm ve bazen de ne yazıkki bitiş noktası. Kısacası, hayatta geçirebileceğimiz en önemli dönem. Hayata atıldığımız ilk ve en tehlikeli zaman.

Çok kişi; her fırsatta gençlik yıllarında geçirdiği çok güzel anılarını anlatır. Hatırlıyor musun ne kadar da eğlenmiştik o akşam?! Sorusuna benzer sorulara çok sık rastlıyoruz. Fakat herkez için gençlik bu kadar eğlenceli olmamış  ya da olamamıştır. ’’Ne yazıkki’’ arkasına baktığında yüzünde sıcak bir tebessüm olan insanların aksine; arkasına bakmak istemeyenler de vardır. Bu kişiler hiç şüphesiz gençliklerinde cahilliğin pençesine düşmüş insanlardır. Bunun sebebi herzaman aynı değildir. Çok kötü, aklımızdan geçirmediğimiz olaylara mağdur olanlar da vardır. Fakat en çok duyduğumuz tuzaklardan olan maddelere bağımlılık; en kötü sayılanlardandırlar. Bunları uyuşturucu, sigara, alkol gibi sıralayabiliriz. Bu demek değildir ki sadece aklı başında olmayan gençler yapıyorlar bu tür hataları. Bu çok yanlıştır. Aklı artık başına gelmiştir dediğimiz insanlar da çok büyük yanlışlar yapıyorlar. Ama bu bizim konumuz değil. Bunun için üzerinde fazla durmayacağım. Biz asıl konumuza devam edelim.

                Maddelere bağımlılık. Ailelerimizin bizim bulaşmamızdan belki de en çok korktukları şey. Neredeyse her gün; okula gitmeden, dışarı çıkmadan önce anne veya babamızdan şu sözleri işitiriz <<Dikkatli ol yavrum! Hayat çok acımasız!>> ve sıkılmış, bıkmış bir halde cevap veririz <<Tamam anne - baba!>> ve ardımızdan kapı kapanır. Buraya kadar ailemize yakındık. Ama öyle bir zaman gelir ki; ailemizden uzaklaşırız ve kendi hayatımızı kurmaya başlarız. Bu 18 yaşından itibaren belirginleşir. Artık bize en yakın kişiler arkadaşlarımızdırlar. Ailemiz bizim için en çok bu yaşlarda endişelenir. Çünkü artık hayatımızda neredeyse yokturlar. Bu çok yanlıştır. Ama çoğu kişi artık büyümüş, kendini herşeye karşı yeterli görmüştür. O kendine göre artık tam olarak bir «Yetişkindir». Herşeyi çok büyük problemlermiş gibi algılar. Ağır eleştiriler ve çok büyük girişimlerde bulunur hayatta. Okul hayatı da iyice zorlaşır. Bulunduğu ortamın asıl insanları arkadaşlarıdır. Kankaları, sevgilisi, vs. … Bu 18 yaşında başlayan dönem; hayatın başlangıç ama biraz da dönüm noktasıdır. Eğer başta doğru bir seçim  yapabilirlerse işleri çoğu zaman iyi gider. Ya da tam tersi. Peki nasıl olabiliyor da bu seçimler doğru veya yanlış olabiliyorlar?

Cevap cok uzağında olmayacaktır gencin. Bilakis çok yakınında -arkadaşlarındadır cevap. Bu arkadaşların gencin üzerinde etkisi çok büyük olacaktır. Genç; bunu anlamaz, ruhu bile duymaz! Eğer arkadaşlarını çok iyi seçememiş ise hayatı tehlikededir. Artık herşey öncekinden daha da zorlaşmıştır. Kendini yanlız, umursanmıyormuş gibi hisseder yok yere. Böylece kendini kaybeder. Artık mantıklı düşünemez. Arkadaşı ne yapsa; aynısını o da yapar. Tabi bu en korkulan şeydir. Arkadaşı her nasıl ise; sigara, alkol, uyuşturucu bağımlısı olsun hiç farketmez; ona uyar. Bir tuzağa düşmüştür. Ama bunu anlaması için zaman gerekir. Bazen de çok geç olur. Birdenbire, kendini ailesinin nasihat sözleri içinde bulur <<Dikkatli ol yavrum! Hayat acımasız!>>Artık çok geçtir… Artık uyuşturucu bağımlısı, sigara kullanıcısı, alkolik veya herneyse… Ona kötü birşey olmuştur… Hayatının neredeyse bitiş noktasıdır burası. Belki kendini toparlar ama arkaya bakmak istemez!!!                                                                                                                                 

Zeynep Boz Dikmeci