Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Selamlar, her bir üniversite ögrencisinin ilk hedefi bir gün mezun olmak. Bu hedefe her gectiğimiz gün dahada yaklaştıkca son zamanlarda aklımı kurcalayan bazı sorular oluştu ve günler geçtikçe oluşmaya devam ediyor. Annem ve babam benim yaşımda iken bir iş, bir çocuk (ben), belirli bir maaş ve genel olarak çok mutlu bir aile ortamına sahipmiş.Bu sadece benim ailem için değil, genelde 80’li yıllardaki ailelerin çoğunda böyle bir yaşam tarzı geçerliydi, yani kısacası 80’li yıllardaki ailelerin profili böyleydi.

Aklıma takılan soru, benim yaşıtlarım günümüzde neden böyle bir şeyi başaramıyor? Belki mutlu bir aile kurmak kolay, ama iş para kazanmaya ve aileni bakmaya gelince bir şey yolunda gitmiyor! Eminim ki bu soru işaretleri benim yaşıtlarımın çoğunun aklında beliriyordur. Son günlerde okuduğum bir yazıda sanırım bu soruların cevabını buldum. Okuduğum yazı Generasyon Y diye bir şeyden bahsediyordu, ilk başta gençlikle ilgili bir kurum zannetim, daha sonra yazıyı okumaya devam edince beni ve benim yaşıtlarımı temsil eden bir şey olduğunu anladım.

Generasyon Y, 1980 ile 1994 arası doğan kişilerin nesli, (bundan önceki generasyonun ismi Generasyon X’miş, 1961 ile 1980 arası doğan kişiler). Generasyon Y’in alternatif isimleri: Yers, Milenium çocukları ya da Echo Boomers diye uluslararası kullanılıyor. Gelelim Generasyon Y’in özelliklerine, internet’te kendi odalarında gibiymiş gibi dolaşıyorlar… Neredeyse teknoloji bağımlısılar. İlk cep telefonlarını ilk okulda aldılar. Bilgisayar önünde geçirdikleri vakit neredeyse televizyon önünde geçirdikleri vaktin iki katı. Günleri e-mail’lerini kontrol ederek başlıyor, kişisel blog’larını  yenilemek, facebook veya twitter’den geçmekle devam ediyor. Birçoğu üniversite mezunu bazılarında master bile var. Doğa΄ya karşı çok büyük bir hassasiyetleri var. Yunanistanda 1,5 ile 2 milyon kişi (en son sayıma göre) ve dünya çapında nüfusun 20 % kapsamaktalar.

Sosyologların görüşlerine göre, yakın gelecekte Generasyon Y en büyük korkusuyla karşı karşıya gelecek : Fakirliği yaşayacak, seviyeli bir şekilde geçmişin rahatlıklarına hasret kalacak. Yunanistan’da, işsizlik oranı 15-24 yaş arası 22,1 % varmakta ve 25-34 yaş arası 11,7 %. Bu arada 30 yaşından aşağı olan çalışanların 56 % aylık maaşı 700 euro’nun altında. Yunanistan`daki ekonomik krizi de hesaba katarsak bu maaşbile belirli bir zaman sonra hayal olacak gibi gözüküyor.

Yukarıda yazdıklarımdan sonra, sizlere Generasyon Y’nin ruhsal sağlığı ile de psikologların görüşlerini paylaşmak istiyorum:  Generasyon Y ile ilgilenen psikologlar, kronik gerilim, sık sık beslenme düzensizliği, depresyon ve intihar gibi olayların yükseleceğinden eminler.

Okuduğum yazıda gazeteci 18-25 yaş arası dört gence aynı soruları soruyordu, bende aynı soruları kendime sorup, sizlere 23 yaşında bir gencin (ben) görüşlerini aktarmak istiyorum.

Geleceğin hakkında ne düşünüyorsun?

Üniversite’yi bitirdikten sonra askerliğim var, ondan sonra da İskeçe’ye dönüp üniversite ve hayattan aldığım bilgi ve tecrübe ile insanlığın yararlanacağı bir iş kurmayı düşünüyorum.

Ekonomik kriz hayatını nasıl etkiliyor?

Bu yaşıma kadar annem ve babamın (ekonomik) yardımıyla yaşıyorum, bu günlerde onlardan (kriz) elimden geldiği kadar para istememeye çalışıyorum. Ekonomik hayatım daha iyi bir seviyede olsaydı master veya doktora’ya devam etmeyi düşünürdüm.

Sence bir  <<kazançlı>>gün nasıldır?

Yapmadığım yeni bir şey yapmak, bir şey keşfetmek, bir film seyretmek, arkadaşlarımla bir kahve içmek veya bir küçük gezi yapmak.

Gelecekte neden korkuyorsun?

Mezun olupta bir iş sahibi olamamam kabuslarımdan biri, yani işsizlik.

Siyaset hakkında görüşlerin?

Yunanistan’da siyaset başka ülkelere bakış hayatımızda çok aktif. Siyaset hiç sevilmeyen ama ona muhtaç olduğumuz bir şey, dolayısı ile siyaset hakkında bilgili olmak, bir parti kanatları altında olmak, gerektiği yerde yumruğumuzu masanın üstüne vurmak ve gerektiği yerde de oturup bazı şeyleri kabullenmek siyaset kaos’unun içinde hayatta kalmak için bence kanundur.

5 sene sonra hayatın?

Umarım yukarıda hayal ettiğim gibi bir işin sahibi olmuşumdur!

40 sene sonra hayatın?

Umarım 63 yaşıma varınca hayatımdaki hedeflerin çoğunu başarmış olur, vatanıma ve milletime örnek bir insan, bu günden o güne kadar kendimi gün geçtikçe daha çok geliştirir ve o günün gençlerinin hayat tarzlarına kendimi uyarlamış olurum.

Generasyon΄un - neslin hakkındaki görüşlerin?

Bu yazıyı yazmaya başlamadan önce sizlere teknoloji hakkında bir yazı hazırlamayı düşünüyordum ve bu yazıda günümüzde teknolojinin gelişme hızının artık frenleri kopmuş bir tren gibi hızlı ve durdurulamayacak şekilde gittiğinden bahsedecektim. Neslim için de aynı görüşteyim, neslim artık teknoloji hızıyla her gün gelişiyor ve durdurulamaz, eminim ki ilerleyen senelerde örnek anne ve babalar, başarılı iş adamları (kadınları) ve daha başarılı bilim adamları şu an benim yaşıtlarım arasında olan gençlerden oluşacak. Yazımın sonuna gelirken, çoğu kişileri eski yıllara bakış çok karamsar görüyorum, karamsarlık hiç bir problemi çözüme götürmeyen birşey. Umarım bir genç neslin görüşlerini sizlere güzel bir şekilde aktarabilmişimdir!

Gülümsemeyi unutmayın!

Emrah Emver Oğlu

Rastgele Makale

Συγχαρητήρια στον «τάδε» που μετά από 3 έτη ίσα ίσα  τελειώνει τα μαθήματα του πρώτου έτους και από εδώ δείχνει πως αγωνίζεται πολύ σοβαρά. Ναι και εγώ σας λέω δυστυχώς και πιο σοβαρά από τους περισσότερους μας.

Συγχαρητήρια στην «τάδε» που μια μίλαγε για μετρεοπαλείς,  μια για  φανατικούς και κατάφερε στο τέλος μετά από 5 χρόνια να απελευθερωθεί και να δείξει με ένα κολλητό λευκό τζιν το ωραίο της πισινό.

Devamını oku...