Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Anneliği anne olmadan anlatmaya çalışmak ne kadar doğru bilemiyorum.Aslında buradan sadece nacizane fikirlerimi sunmak istedim. Yeryüzünün ilk annesi Havva annemiz.Cennette şeytanın aldatmacası ile yasak meyveden yiyerek dünyaya cezasını çekmek için gönderilmiştir.Bu da bize insanoğlunun aldanabileceğini,beşer şaşar olduğunu gösterir.Şu durumda benim aklıma takılan bazı sorular mevcut.Peygamberleri,şanlı tarihimizin şerefli padişahlarını doğuran anneleri farklı kılan neydi!

 

Cennet annelerin ayaklarının altında ise cehennem neden yaratıldı!Ayağımızın altına serilmiş cenneti bırakıp nereye gidiyoruz!Önemli olan bu dünyamı öbür dünyamı!Burada Peygamber efendimiz’in (S.A.V) bir hadis-i şerifini hatırlatmak istiyorum “hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışınız”.Demekki iki tarafıda bırakamayız,ikisinede muhtacız,yaşamakta Allah’ın emri.Lakin bu dünya bir hasat tarlası gibidir,burada ektiklerimizi öbür dünyada toplayacağız.Yine “nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz nasıl ölürseniz öyle diriltilirsiniz” hadis-i şerifi aslında bize herşeyi kısaca özetlemektedir.Ben burada peygamberleri evliyaları sahabeleri ve bu dünyada başarıdan başarıya koşmuş padişahları doğurup büyüten annelere dikkat çekmek istiyorum.Onlar nasıl annelerdiki çocuklarının hem bu dünyalarını hem öbür dünyalarını bu kadar başarılı kılabilmişlerdi!Belkide onları anlayabilmek için Hz. Fatıma’nın hassasiyeti,Hz. Meryem’in iffeti,Hz. Sara’nın sabrı ve Hz. Hatice’nin ilmi gerekmektedir.Bu kadınlar hayatlarına bakıpta örnek alabileceklerimizden sadece birkaçı.Burada kısaca deyinmek istedim fakat nacizane düşüncem onlar öyle bir hayat yaşamışlardıki burada bunu kıssadan hisse şeklinde yazmaya gönlüm elvermiyor.

        Aklı başında hiçbir anne çocuğunun kötülüğünü istemez.Çocuğunun sağlığı eğitimi sıkıntıları yani kısacası tüm hayatı ile çok yakından ilgilidir herzaman.Çocuğunun ortalama 60-70 yıllık hayatı ile ilgilenen dertlenen anneler neden asıl evimiz olan ahireti ile hiç ilgilenmezler!Sanırım burada karşımıza çıkan asıl problem aslında o annelerin kendi ahiretlerinide düşünmüyor olmaları.Çok normaldir böyle olması çünkü o da kendi annesinden bunu görmüstür.Kısacası bu bir kısır döngüdür ve hepimiz bu kısır döngünün içinde yok olup gidiyoruz yavaş yavaş. Hadis-i şerifleri unutup Kuran-ı kerim’i raflarımıza kaldırdığımızdan beri kadın; kimi yerde köle kimi yerde kendine bile hayrı olmayan kimi yerde para ile bedeli ödenen bir eşya gibi. Dinimiz kadına verdiği değer unutuldu, hatta ne acıdırki bu bizzat kadınlar tarafından yapıldı! Unutulan değerimizi geri almanın zamanı geldi. Öyle bir kadın öyle bir anne olalımki hakettiğimiz değeri saygıyı bulalım. Belki peygamberler padişahlar doğuramayız ama çocuğumuzu bu dünyada saygın öbür dünyada ise peygamberlere padişahlara komşu olarak yetiştirebiliriz, önce kendimizden başlayarak.

                                   Feriha Derviş