Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Hayat herşeye rağmen ve hiç bir şeye aldırış etmeden devam eden ve bizi de peşinden sürükleyen hayat. Bazen bize ne kadar acımasızda gelse, her anında bize illa ki birşeyler öğretiyor ve ders çıkarmamızı sağlıyor.

Bu yüzden aldığımız her nefeste şükretmemiz gerektiği gibi, hayata dair yeni bir şeyler öğrenmenin heyecanınıda hiç kaybetmemeliyiz. Böylelikle hayatın bize karşı acımasız olduğunu değilde, bize neler öğrettiğini ve tüm bunlardan neler çıkarmamız gerektiğine bakıp daha sağlam adımlarla yarınlara doğru ilerleyebiliriz.

Fakat biz yine de illaki üzülüp, kenara çekilmeyi tercih ediyoruz. Yenilgiyi çok çabuk kabullenip, hayal kırıklığına yenik düşüyoruz. Kendi açtığımız yolları başkalarına nede kolay teslim ediyoruz…

Yanlışta yapsak, ilk etapta doğruyu göremesekte yola devam deyip yoldan çekilmemeliyiz ki; kendi yanlışımızı yine kendimiz tespit edelim! Zaman öyle bir zaman ki; insanın tek dostu yine sadece kendisi…

Başkalarının bize el uzatmalarını beklersek, beklediğimizle kalır ya da uzatılan el ile daha da çıkmaza doğru sürüklenebiliriz. Buda hayatın acımasız cilvesi işte! Fakat böylelikle hem yanımızda gerçekten kimler “gerçek” anlamda var görmüş oluruz; hemde kendimize olan güvenimiz zamanla sağlam bir şekilde yerine oturmuş olur.

Eskiler ne de güzel söylemişler “çocuk ne de olsa, tabi ki düşe – kalka büyüyecek”, bizlerde hayatın cilvelerini her haliyle yaşayarak kendimiz öğreneceğiz. Kendimiz için en doğru kararı yine kendimiz vereceğimize göre, tecrübe ile yolumuzu belirlememiz en doğrusu olsa gerek.

Hayat her ülkeye hatta her şehire göre değisiyor tabi ki… Köy de yaşayan biriyle şehir de yaşayan birinin hayatı pekte aynı olmasa gerek. Hatta aynı şehir de (köy de) yaşayanların hayatı bile bir birinden ne kadar farklı olabiliyor. Okumadığı – görmediği halde kendini çok çok geliştirmişlerde var, okuyup etmiş olmasına rağmen hala eski kafa düşüncelerinden sıyrılmayı başaramamış olanlarda var!

Böyle biri karşısında insan çoğu kez ne yapacağını bilemiyor. Anlatmaya çalışsan ne dinler ne de anlar. Kendi fikrinde sabittir; sen açıklama yapmaya çalıştığın mücadeleyle kala kalırsın. Bu da hayatın bir başka cilvesi işte, yetmiyor kendi hayat mücadelemizi veriyoruz, bir de kendimizi başkalarına karşı anlatmak – savunmak durumunda kalıyoruz. Ama yapacak bir şey yok, herkes kendi bildiği yolda gitmiyor mu? Tıpkı bizimde yaptığımız gibi…

15 yıl kadar Almanya`da yaşadım, yaklaşık 6 yıldırda Yunanistandayım. Gümülcine – Patra derken hayatın her yerde ne kadar farklı olduğuna yaşayarak tanık oldum. Almanya ile burasını kıyaslamıyorum bile… Geçenlerde bir hafta kadar Türkiye`ye gittik, orasıda apayrı bir hayat… Her köşe de her adım da hayat gerçekten ne kadar farklı ve bizimkine göre ne kadar değişik anlıyor insan. Her yerde hayatın cilveleri insanı peşinden sürüklüyor ve hayat mücadelesi ile baş başa bırakıyor.

Biz gençler üniversite hayatındada bu gerçekle yüzleşiyoruz ve kendi başımıza adım atmasını – sorumluluk kazanmasını öğreniyoruz. Bu hayatın içinde olan gençlerin Allah yardımcısı olsun diyorum, çünkü çokta kolay olmayan bir hayat mücadelesi ile karşı karşıyayız. Bundan sonra bu hayata adım atacak olan kardeşlerimizinde yolları açık olsun ve hayatın cilvelerine karşı tedbirli adımlarla ileriye doğru ilerlesinler…

Dilerim hepimizin yolu açık olur ve hayat mücadelesinde başarılı bir şekilde ilerleriz…

Hatice Salih

Rastgele Makale

“gülümsemeyi unutmamış; denizin en ıssız dalgasına”

Benim hiç lastik topum olmadı ki;

ne de top oynadım yağmurdan ıslanmış bir sokakta

ya da bacasından duman tüten bir evin önünde

hep imrenerek bakardım gözbebeklerine

zengin; ama bir o kadar züpbe, karşı mahalle çocuklarının..

Devamını oku...