Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TCP / IP nedir?

"Bilgi Ağı" üzerindeki bilgi iletimi ve paylaşımı bazı kurallar dahilinde yapılmaktadır. Bu kurallara kısaca "internet protokolleri", ya da TCP/IP protokoller ailesi denir. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol), bilgisayarlar ile veri iletme/alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan, böylece bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan pek çok veri iletişim protokolüne verilen genel addır.

Bir başka değişle, TCP/IP protokolleri bilgisayarlar arası veri iletişiminin kurallarını koyar.

Bu protokollere örnek olarak, dosya alma/gönderme protokolü (FTP, File Transfer Protocol), Elektronik posta iletişim protokolü (SMTP Simple Mail Transfer Protocol), TELNET protokolü (Internet üzerindeki başka bir bilgisayarda etkileşimli çalışma için geliştirilen *login* protokolü) verilebilir. Adını sıkça duyduğumuz WWW ortamında birbirine link objelerin iletilmesini sağlayan protokol ise Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) olarak adlandırılmaktadır. TCP/IP protokolü aynı zamanda, diğer iletişim ağlarında da kullanilabilir. Özellikle pek çok farklı tipte bilgisayarı veya iş istasyonlarını birbirine bağlayan yerel ağlarda (LAN) kullanımı yaygındır.

 

URL Nedir?

Web adreslerinin resmi ismi URL'dir (Uniform Resource Locator). İngilizce'den bire bir çevirirsek "Standart Kaynak Bulucu" pek anlam ifade etmeyebilir ama, bu adresler sayesinde aradığınız Web sayfalarını bulursunuz diyebiliriz. Her Web sayfası sadece kendine ait bir URL'ye sahiptir. Örneğin http://www.ogrencialemi.com/ilksayfa.htm bir URL'dir.

Bu URL üç bölümden oluşur. Soldan sağa okursak:

1) Protokol (http://, ftp://, news: vb.);
2) Alan adı (protokolden, ondan sonraki bölü işaretine kadar olan kısım; www.orencialemi.com gibi);
3) Ve dosya yolu (ilk bölü işaretinden sonraki kısım).

Şimdi şu adrese bakalım:
http://www.ogrencialemi.com/kitaplar/bilgisayar/menu.htm

Baştaki http:// bize bunun World Wide Web'de yer alan bir HyperText dosyası olduğunu söyler. www.superonline.com alan adının sonundaki com, bu sitenin ticari bir site olduğunu gösterir. (Bazı adreslerin sonunda tr, uk, jp gibi ülke kodları da görebilirsiniz.) Dosya yolundaki menu.html, Web tarayıcınızda, yani ekranda görüntülenecek dosyayı, /kitaplar/bilgisayar/ ise menu.html dosyasının bu sunucuda hangi klasörde bulunduğunu belirler.

Burada bir noktayı belirtmek gerekirse, çoğu Internet yazılımında protokolü elle yazmanıza gerek yoktur. Örneğin Internet Explorer ve Netscape Communicator'de Web sitelerinin adreslerinin başına "http://" eklemenize, CuteFTP programında "ftp://" eklemenize, veya Outlook Express ve Netscape Messenger'da "news:" eklemenize gerek yoktur; program bunu otomatik ekler.

 

İrfan Memetali

 

 

 

 

Rastgele Makale

Üniversite hayatında öğrenciler hem derslerin zorluğu; hem de sınav stresi yuzunden kendilerine boş zaman ayırmaya çalışırlar ve sonucunda belki de gereğinden fazla ayırırlar. Asıl amaç okulun verdiği stres saatlerinden biraz olsun uzaklaşmak kafayı dinlemektir.

Okul haricinde hoş vakit geçirmek adına öğrenci kendine uygun bir program oluşturur veya genelde olduğu gibi programsız yani kafasına o an eseni yapar. Bu zaman diliminde bazıları akşam eğlence mekanlarına, bazıları “TAVERNA” deyimiyle lokantalara yemek yemeye gider. Bazıları  spor yapar ( futbol, basketbol maçı, vb.), bazıları sinemaya gider hatta belki tiyatroya gidenler de vardır.

 

Devamını oku...