Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Harun Reşid’in mürşidi Behlül, sözünü hiç  kimseden sakınmaz; öğüdünü direkt olarak açık sözlülükle yapardı. Onun gördüğü hataları pervasızca ifade etmesinden rahatsız olan bazıları, Halife Harun Reşid’e gidip:

  – Sultanım, bizim yaptıklarımızın ona ne zararı var? Bizi kendi halimize bıraksın. Sonra, her koyun kendi bacağından asılır, herkesin sorumluluğu kendine.. gibi sözlerle şikayet ettiler.

    Bunun üzerine Harun, Behlül’ü çağırıp halkın şikayetlerini bildirdi. Behlül, hiçses çıkarmadan, sarayı terk etti. Birkaç koyun alıp kesti ve mahallenin çeşitli yerlerine bacaklarından astı. Halk, gülerek: “Deliden başka ne beklenir, yaptığıişler hep böyledir zaten,” dediler.

    Ancak günler geçtikçe asılan koyunlar kokmaya, bütün mahalle, bundan rahatsız olmaya başladılar. Kokudan durulmaz hale gelince, Harun Reşid’e gidip durumu anlattılar. Harun, Behlül’üyine çağırıp niçin böyle yaptığını sordu. Behlül şu cevabı verdi:

    – Sultanım, kendi bacağından asılan koyunun, zararsız kalamayacağını, çevresine de kötülüğü dokunacağını onlara göstermek istedim.

    Çevremizdeki haksızlık ve kötülüklere bana değmiyor diye sessiz kalırsak, o kötülükler toplumu çürütür. Günün birinde zararıbize de dokunmaya başlar.

Derleyen: Sali Sali

Rastgele Makale

Kapitalizm-İslam
Kapitalizm; günümüzün en çok kullanılan sistemi. Her şeyin bir değerinin olduğuna ve her şeyi para ile yönetmeye çalışanların kurduğu sistem. Gerçek değeri 10 cent olan bi kağıt parçasının bir insanın hayatını değiştirebilecek, bir kişiyi ona ulaşmak için günlerce çalıştıracak bir sistem.

Devamını oku...