Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Harun Reşid’in mürşidi Behlül, sözünü hiç  kimseden sakınmaz; öğüdünü direkt olarak açık sözlülükle yapardı. Onun gördüğü hataları pervasızca ifade etmesinden rahatsız olan bazıları, Halife Harun Reşid’e gidip:

  – Sultanım, bizim yaptıklarımızın ona ne zararı var? Bizi kendi halimize bıraksın. Sonra, her koyun kendi bacağından asılır, herkesin sorumluluğu kendine.. gibi sözlerle şikayet ettiler.

    Bunun üzerine Harun, Behlül’ü çağırıp halkın şikayetlerini bildirdi. Behlül, hiçses çıkarmadan, sarayı terk etti. Birkaç koyun alıp kesti ve mahallenin çeşitli yerlerine bacaklarından astı. Halk, gülerek: “Deliden başka ne beklenir, yaptığıişler hep böyledir zaten,” dediler.

    Ancak günler geçtikçe asılan koyunlar kokmaya, bütün mahalle, bundan rahatsız olmaya başladılar. Kokudan durulmaz hale gelince, Harun Reşid’e gidip durumu anlattılar. Harun, Behlül’üyine çağırıp niçin böyle yaptığını sordu. Behlül şu cevabı verdi:

    – Sultanım, kendi bacağından asılan koyunun, zararsız kalamayacağını, çevresine de kötülüğü dokunacağını onlara göstermek istedim.

    Çevremizdeki haksızlık ve kötülüklere bana değmiyor diye sessiz kalırsak, o kötülükler toplumu çürütür. Günün birinde zararıbize de dokunmaya başlar.

Derleyen: Sali Sali

Rastgele Makale

Aslında her insan farklı şartlarda açıyor dünyaya gözlerini. Farklı beklentilerle geliyor hayata, her ne kadar aynı havayı soluyup aynı gök kubbe altında yer alsa da. Asırlardır Avrupaya kültürü, medeniyeti öğreten bir toplumun evlatlarıyız. Fakat çok acı ki bugün batının esiri olmuş bir haldeyiz hatta o kadar abartmışız ki kendi özümüzden kopup batı kültürünün müptelası olmuş duruma gelmişiz. Ancak batılaşmayalım demek yanlış olur elbette batılaşmalıyız fakat ilmen, bilimen batılaşmalıyız. Mesela; batılı anlamda ilk romanlarımızdan Halit Ziya Uşaklıgil-Aşk-ı Memnu şuan bile okunmakta. Hatta ve hatta medya sayesinde evimize kadar girmiş bulunmakta. Fakat gelin görün ki bizden çıkmış bir halde, farklı şekillerde beynimize empoze edilmekte...

 

Devamını oku...