Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Hayatımızın hemen her alanında, ikili veya çoklu ortamlarla iletişim kurma becerileri oluşturmada, dinleyebilen daha doğrusu etkili dinlemek, etkili konuşmaktan daha çok önemlidir.

Yaşamımızda daha çok konuşan ve ön yargıları ile hareket ettiğimiz için, ve çoğu zamanda bunu beceremediğimizden, öfke, şiddet kullanarak, kendimizi ifade etmeye çalışırız. Bu yanlış ve olumsuz iletişim biçimimizden dolayı da, ailemizle, çevremizle ve toplumla daha çok çatışma içerisindeyiz.

 

Oysa konuşmaya verdiğimiz değeri, toplum olarak, daha iyi bir dinleyici olabilmek için verebilsek, sanırım hem birbirimizi daha iyi anlayabilen insanlar olacağız, hem de daha huzurlu ve daha çok güven veren, bir sosyal yaşama kavuşacağız. Aslında dinlemek konuşmaktan çok daha zordur. Çünkü daha çok eğitim ve daha çok beceri gerektirir. Sabırlı, sakin, öfkesini kontrol edebilen ve karşısındakine dinlediğini hissettirebilen birisi olmak zorundasınız. En çok birlikte olmak istediğimiz insanları kimler olduğunu bulmaya çalıştığımızda sohbetlerimizde bizi en çok dinleyen kişilerdir. Bu durumda, sizde dinlediğinizi daha doğrusu önemsendiğinizi hissettikçe, karşınızdaki  sizi dinleyen insana olan saygınızın daha da çok arttığını fark etmişsinizdir.

Öyleyse yapabildiğimiz kadarıyla hepimizi biraz daha çok dinlemeye ve anlamaya çalışmalıyız.

 

Özhan Molla Şakiroğlu

 

Rastgele Makale

Hayat, kundak ve kefen arasında geçen bir rüyadır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulduğu üzere;

İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar.Ölmeden önce uyanmak gerekir. İş işten geçtikten sonra uyanmak faydasızdır.

Azrail aleyhisselamla kardeş gibi görüşen Yakub aleyhisselam dedi ki:

 

Devamını oku...