Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bilinen bir gerçek vardır ki, o da yeryüzünde ki tüm canlıların sevilmeye ihtiyacı olduğudur. Ailelerimiz ve dostlarımız tarafından sevildiğimizi bilmek ve hissetmek  bizi mutlu etmekle birlikte, güçlü kılar ve nice başarılara imza atabiliriz. Ama ne yazık ki insanlar en sevdikleriyle bile her zaman iyi anlaşamıyorlar, kolay kurulmayan fakat kolay dağılan dostluklar yerine sevdiklerimizin üzüntüleri kalıyor sadece geriye.

Fakat öyle bir sevgi vardır ki, işte O hiç bir zaman eksilmez; O`da Allah sevgisidir. En ufak bir sıkıntımızda bile “Allah`ım ne olur yardım et” demez miyiz ilk olarak? Çünkü Yüce Allah`ın bizden sevgisini, merhametini ve yardımını asla esirgemeyeceğinden eminiz. Tüm canlılar O`nun sevgisine her zaman muhtaçtır;  ve bu sevgide O`nu imanla bekleyip ibadet edenler için, daha da çoktur. Bunları anımsadığımız sürece O`na olan sevgimizi gösterme arzumuz artıyor. İçimizde ki Allah sevgisinden uzaklastığımızda kolaylıkla yanlış yollara yönelip kötü şeyler yapabiliyoruz. Fakat bu yanlışlarla bir müddet sonra Allah sevgisine daha çok bağlanıyoruz, çünkü günah işlesekte, yanlış şeyler yapsakta tövbe ettiğimiz zaman, Allah bizi her zaman affeder. Sonuçta hepimiz hayatımız boyunca isteyerek yada istemeyerek yanlış şeyler yapabiliriz, doğru yolu böyle öğrenmez miyiz zaten? Unutmamalıyız ki, günah işlememek sadece meleklere mahsusdur.

Cennet`te yaşayacak olan insanların bir özelliği olması gerekmez mi? Dünyada Allah`a iman edip, güzel niyetlerle yaşadığımız ve müslümanlarla birlikte tüm herkese şevkatli davranmamız gerek. Cennete giden yolun merhametten, iyi niyetten ve Allah sevgisinden geçtiğini unutmamalıyız hiç birimiz. Bu yüzden de bizi yaradana her zaman iman edip, doğru yolda yürümek için çaba sarfetmeliyiz. Çünkü O`nun gerçek sevgisini öldükten sonra hepimiz göreceğiz.

 

Not: Bir öğrenci olarak, kendi yaşıtlarıma okulda ki stresi azaltma konusunda bir kaç önerim olacak.

Malum sınav zamanında hepimizi bir stres bir heycan kaplıyor. Baş ağrıları, uykusuzluk, sinir bozukluğu derken iyice raydan çıkıyoruz. Bunların yaşanmaması için derslerimizi düzenli yerleştirmeliyiz – ki aradığımızda neyin nerde olduğunu rahatlıkla bulup; arama stresine kapılmayalım. Bugünün işini yarına erteleme demişler, bu dersler içinde geçerlidir, yapmamız gerektiğinde dersimizi yapmaz son ana bırakırsak; iyice köşeye sıkışır ve sonucunda hem kendimizi üzer hemde dersimizi olması gerektiği yapamayız. Kendimce çok önemli bir noktada, derste öğretmenlerimizi iyi dinleyip temiz not tutmamızdır. Böylelikle evde tekrar yaparken veya ödev hazırlarken işimiz kolaylaşmış ve bize zaman kazandırmış oluyor. Bunlara biraz özen gösterirsek stresin azalacağı ve zamanla ortadan kalkacağı bir gerçek.

 

Ceyda Doğuş

Rastgele Makale

Malumunuzdur, bütün toplumlarda iktidarda veya her hangi bir işin başında olanlar çeşitli nedenlerden dolayı taşlanır ya da somut deliller ile ispatlanamamış meçhul olayların sorumluları yahut suçluları ilan edilir. Bazıları bu kozu belkide iktidardakileri yıpratmak adına kullanır. Bazıları ise sırf psikolojik rahatlama adına birilerini suçlu ilan edip işin içinden çıkmak ister.

Devamını oku...