Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

İlk makalemiz de, evcil hayvanların ailemizin bireyleri  olduğu ve özelliklede çocukların evcil hayvanlar ile geliştirdiği ilişkileri ele alacağız.

Eve bir hayvan alınacağı zaman en sık doğan sorulardan bir kaçı, evcil hayvanlarla yaşamanın getirdiği sorumluluklar ve evcil hayvanlarla kurulan bu özel sevgi bağından ne gibi faydalar meydana geleceğidir. Özellikle çocuk psikolojisi üzerindeki faydalar nelerdir?

Eve bir hayvan alınmadan önce ebeveyinlerin ne gibi sorumlulukların doğacağı hakkında geniş çapta bilgi edinmeleri gerekir, özellikle bu evcil hayvanın ailenin bir ferdi durumuna geleceği düşünülecek olursa.

Eve bir kedi veya bir köpeğin alınması, çocuğa oyuncak alınması ile asla aynı nitelik taşımadığı aklımızdan çıkmamalı. Nitekim, çoğu zaman bu kavram gözümüzden kaçtığı için, sokaklar sahipsiz evcil hayvanlarla dolmakta. Ailemizin ayrılmaz bir parçası düşüncesi ele alınarak, sağlık durumları hakkında tipik olmamız gerektiği çok önemli.

Aşıları, parazitlere (ic ve dis-) karşı önlem alınması ve geniş çapta sağlık durumlarının yüksek kalitede bulunması göz ardı edilmemelidir, özellikle bu durumun halk sağlığı ile bağlantısını düşünecek olursak.

Çocukların evcil hayvanlar ile büyümelerinin getirdiği avantajlar çok yanlı.

Hayvan kraliyetinin diğer türlerine karşı dost canlı ve saygılı olmayı öğreniyorlar, doğaya karşı sorumluluklarını ekolojik açıdan insanlarla hayvanların arasındaki koparılmaması gereken bir bağ olduğunu öğreniyorlar. Günlük düzeyde, evcil hayvanın çocuğa karşılık beklemeden verdiği sevgi, çocuğu daha sosyal duruma getiriyor. Evcil hayvana gereken bakımdan dolayı, çocuk sorumluluk sahibi oluyor. Birçok tedavisi olmayan hastalıkların tedavisi, çocuk ile evcil hayvanın arasında gelişen bağdan dolayı gerçekleşmiştir.

Son olarak, çocukların hayat çarkını öğrendiklerini eklemek çok önemli. Hayat çarkını öğrenirken doğuş, olgunlaşma, yaşlılık ve ölüm çocuğun aklında daha mantıklı kavramlar haline geliyor.

 

Alpay Mehmet Oğlu

Rastgele Makale

Kapitalizm-İslam
Kapitalizm; günümüzün en çok kullanılan sistemi. Her şeyin bir değerinin olduğuna ve her şeyi para ile yönetmeye çalışanların kurduğu sistem. Gerçek değeri 10 cent olan bi kağıt parçasının bir insanın hayatını değiştirebilecek, bir kişiyi ona ulaşmak için günlerce çalıştıracak bir sistem.

Devamını oku...