Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

T.C. Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Türk Gençleri Kendi Kültürü ve Tarihiyle Buluşuyor" projesi'ne Avustralya`da ve balkanlarda yaşayan Türk gençleri davet edildi. Batı Trakya`dan da içinde benim de bulunduğum 80 kişilik bir grup bu projeye katılım gösterdi.

Projenin amacı dış ülkeler de yaşayan türk gençlerine tarihini ve kültürünü iyi bir şekilde tanıtmak. 15 gün süren proje İstanbul`da başlayıp Ankara`da son buldu. Bu süre içerisinde tarihi ve kültürel değeri olan yerler osmanlı dönemine ait bir mimar harikası olan camiiler  ve  saraylar, manevi değeri yüksek olan müzeler  ve türbeler rehberler anlatımında  ziyaret  edildi. 15 gün boyunca gruplar İstanbul, Edirne, Çanakkale, Bursa, Bilecik, Afyonkarahisar, Konya, Nevşehir ve Ankara'da bulunan tarihi yerleri ve şehitlikleri ziyaret ederek geziyi noktaladılar.

Sonuç olarak temennim Batı Trakya gençlerimizin böyle projelere karşı daha duyarlı olup katılım göstermeleri. Kendi tarih  ve kültürlerini yakından tanımaları hem kendileri için hem de Batı Trakya için yararlı olacaktır.

 

Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı kimdir ve amaçları nelerdir?

Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde gençlerin serbest zamanlarını sosyal ve kültürel faaliyetlerle değerlendirmelerini sağlamak amacıyla faaliyetlerin yürütüldüğü bir birimdir.

VİZYONU

Gençlerin sosyal, kültürel gelişiminde ve yetkilendirilmesinde katkı sağlayıcı olmak,

Gençlerin toplumun tüm alanlarına aktif katılımını sağlamak,

Gençlerin üretici, sorgulayıcı ve uygulayıcı olmaları konusunda yetiler kazandırmak,

Gençlerin zararlı alışkanlıktan korumaya yönelik tedbirler aldırmak,

Gençlerle ilgili kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinde bulunmak,

Gençlerin tarih ve kültürümüzü tanımalarına ve yaşamalarına imkan sağlamak,

Gençlerin dünya gençliği ile entegrasyonunu sağlamak,

Gençlik çalışmaları olgusunu geliştirmek ve yaygınlaştırmak,

Gençlik politikalarının geliştirilmesi sürecine katkıda bulunmak,

MİSYONU

Gençliğin sosyal, kültürel gelişiminde ve yetkilendirilmesinde katkı sağlamasına yönelik etkinlikler düzenlemek,

Gençler için gençlere yönelik, toplumun her kesiminden gencin kolaylıkla erişebileceği, modern, teknolojik donanıma sahip, genç odaklı fiziki yapılar oluşturmak ve yaygınlaştırmak,

Mevcut fiziki yapıları gençlerin ihtiyaçlarına uygun hale getirmek,

Toplumun her kesiminden gençlere bilgi, beceri ve yaklaşımlar konusunda olanakların sunulduğu, farklı kültürlerin bir arada yaşanarak öğrenildiği ve paylaşıldığı alanlar oluşturmak.

Gençlerin tarihini, kültürünü, sosyal yaşantısını öğrenmek ve geliştirmek amacıyla ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenlemek,

Gençlere, kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri ve sosyal hayata katılımları ile yeni istihdam olanakları oluşturulması konusunda kolaylaştırıcı eğitim programları düzenlemek,

Gençlik alanında yapılan bilimsel çalışmalara destek olmak.

Saygılarımla...

 

 

 

 

Aziz  Şerif

 

Rastgele Makale

Doğmak ve ölmek bizim karar verebileceğimiz olaylar olmadığıiçin onlardan sadece ibret almakla yetiniyoruz. HayatıYaşamaksa bize bağlıolan ve bizim kararımızla yön verdiğimiz bir husustur. İnsan belli bir yaşa geldiğinde en büyük nimet olan aklını kullanarak hareket etmeye başlar, bu süreç içinde önünde birçok değişik ve farklıolaylarla karşılaşır.

Devamını oku...