Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, dünyada en sık görülen solunum hastalıkları grubudur. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı kronik bronşit ve amfizem olarak ikiye ayrılır. Bu hastalıkların nedenleri arasında en önemli faktör sigara kullanımıdır. Önlenebilir ve ilerlemesi durdurulabilir bir hastalık olduğundan bu hastalıkla ilgili bilgi sahibi olunması ve korunma yöntemlerinin bilinmesi çok önemlidir.

Günümüzde, kronik obstrüktif akciğer hastalığı dünya çapında en çok ölümlere neden olan 4'cü hastalıktır. Hesaplamalara göre 2020 yılında 3'cü sıraya yükselecektir. Yunanistan'da yakın bir geçmiste yapılan bir araştırmaya göre, 35 yaş üzeri ve sigara kullanan yetişkinlerin %8,4'ü bu hastalığın pençesine düşmüştür (rakam olarak 500.000 ile 650.000 kişiden sözedilebilir).

 

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Nedir?
Kronik obstrüktif akciğer hastalığının kronik bronşit ve amfizem olmak üzere 2 tipi vardır. Kronik bronşit tanım olarak, özellikle kış aylarında, birbirini takip eden 2 yıl, en az 3 ay boyunca öksürük ve balgam çıkarmayla karakterize bir hava yolu hastalığıdır. Amfizem ise akciğerin en uçtaki hava yollarındaki ve alveollerdeki duvarın kalıcı zarar görmesiyle tanımlanan bir solunum hastalığıdır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığında, akciğer içindeki hava akımının sınırlanması sonucunda kanda oksijen miktarı azalır, karbondioksit miktarı artar. Dokulara yeterli oksijen gidemediğinden bir dizi geri dönüşümsüz hasar meydana gelir.

 

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının Nedenleri
Sigara en önemli nedendir. Hastaların %90'ı sigara tiryakisidir. Fakat toplam sigara kullananların yaklaşık %8-15'i bu hastalığa yakalanır. Buna rağmen çok sık görülen bir hastalıktır. Erkeklerde hastalığın daha sık görülmesinin nedeni sigara içilmesinin daha yaygın olmasına bağlıdır. Ancak son yıllarda sigara kullanımının kadınlar arasında da artmasıyla kronik obstrüktif akciğer hastalığının kadınlardaki yaygınlığıda giderek yükseldi. Sigara içilmesiyle hava yollarındaki salgı bezlerinde salgı miktarı artar ve bu olay daha sonra hava yolu daralmasına neden olarak hastalığın klasik belirtilerinin ortaya çıkmasını sağlar. Sigaranın bırakılmasıyla bu olaylar geriler. Sigara dumanı olan ortamlarda bulunmak da riski artırır. Buna pasif sigara içiciliği adı verilir ve çoğu zaman fark edilmeyen önemli bir sağlık sorunudur.

Hastalığın diğer nedenlerinden biri de hava kirliliğidir. Hava kirliliği nedeniyle hava yolları uyarılır, salgı yapan hücrelerde artış olur ve bu olay sonucunda hava yollarında daralma meydana gelir. Kirli havada bulunan bazı zehirli bileşikler buna neden olur. Meslekleri nedeniyle dumana maruz kalanlarda ya da köylerde tandır ya da odun sobası yakanlarda kronik obstrüktif akciger hastalığı görülme sıklığı artar.

 

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının Belirtileri
Belirtiler genelde 35-40 yaşlarında meydana çıkar. İlk belirti «sigara

öksürüğüdür». Bu öksürük ne kadar «masum» gözüksede aslında çok sinsidir. Öksürüğe bir de balgam eklenirse durum daha da ciddi bir hal alır. Şu aşamada alınacak olan tedbirler ve uygulanacak olan bir tedavi hastalığın gidişâtını tamamen engelleyebilir. Ancak bu durumdan şikâyetçi olmayan hastalar sigara kullanımına devam eder ve hastalığın ilerlemesine vesile olur.

İlerki aşamada bir diğer önemli bulgu nefes darlığıdır. Nefes darlığı başlangıçta eforla oluşurken, ilerlemiş vakalarda istirahatta da oluşmaya başlar. Nefes darlığına hırıltılı solunum eşlik eder.

 

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının Teşhisi
Hastalığın başlangıç tanı yöntemi akciğer grafisidir (röntgen filmi). Akciğer grafisinde solunum yolları ve akciğer dokusu hakkında bilgi edinilir. Bundan sonraki aşama solunum fonksiyon testidir. Solunum testi hava yollarındaki akımda bir kısıtlama olup olmadığını gösterir. Diğer bir başlangıç tanı yöntemi kan sayımıdır. Kan sayımında oksijen miktarındaki düşmeye bir yanıt olarak daha fazla oksijen taşımak için alyuvar (kırmızı kan hücresi veya eritrosit) sayısında artış görülür. Hastalığın ilerlediği durumlarda kan alınarak kandaki oksijen ve karbondioksit miktarı ölçülür, buna kan gazı tetkiki denir.

 

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının Tedavisi
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı önlenebilir ve ilerlemesi durdurulabilir bir hastalıktır. Tedavideki ilk basamak sigaranın bırakılmasıdır. Ancak sigaranın bırakılması halinde hastaların şikâyetleri devam ederse, ilâç tedavisi uygulanır. İlâç tedavisinin amacı hastalığı yok etmek değildir (halen hastalığı yok edecek bir ilâç icat edilmemiştir), hastaların şikayetlerini gidermek ve de hastalığı minimize edip kontrol altında tutmaktır. Çok ilerlemiş vakalarda ilâç tedavisinin yanı sıra bir de oksijen tedavisi uygulanır. Bu durumdaki hastalar günün büyük bir kısmını oksijen maskesiyle geçirirler. İnsan hayatı için bu büyük bir kısıtlama demektir.

Sonuç olarak, kronik obstrüktif akciğer hastalığı tedavisi zor ve süreğen bir hastalıktır. Lakin önlenebilir ve kötü gidişâtı durdurulabilir. Gerekli önlemler alınmazsa ve tedavisi uygulanmazsa insanın hayatına büyük kısıtlamalar getirebilir ve hayat kalitesini sıfıra düşürebilir. Alınabilecek en esaslı önlem ise sigara kullanımını azaltmak ve toplumu bilgilendirmektir.

Kaynak:
www.iatronet.gr
www.saglikkutuphanesi.com
www.astrazeneca.com.tr

 
Ayvaz Osmança

Rastgele Makale

Her insanın bir ideali olmalı. Kararlı ve emin adımlarla bazen koşarak bazen emekleyerek ona doğru ilerlemeli. Ya bundan yoksunsak, yoksunlaştırıldıysak?

Hiç soruyor muyuz kendimize bu dünyadaki amacımızı? Ya da amacımızın olduğunuda mı unuttuk? O kadar derdimiz var ki, o kadar sorunumuz var ki başımızda hayattaki ideallerimizi unutturuyor bize... Başımıza bir dert musallat olsa hemen isyan hemen depresyon hemen piskolojik destek. Bir kezde güne başlarken yaradanımıza  şükranlarımızı sunarak başlamayı denesek! Büyük sorunlarım var demek yerine büyük yaradanım var desek!

 

Devamını oku...