Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Rüşvet konusu, asırlardır tartışılan ve bir türlü gereği gibi çözülemeyen bir konudur. Günümüzde, rüşvet toplumda kolay bir çözüm olarak görülür.

Fakat rüşvet haksız kazanca yol açar ve bu tabi ki dinimiz açısından haramdır. Rüşvetin önlenebilmesi için kişisel çabalar değil, toplumsal çabalar gerekir. Kişisel çabalarla insan sadece kendini kurtarabilir. Rüşvet psikolojik bir şeydir aslında; yani insan bunun yanlış bir şey olduğunu zihnine yerleştirmelidir. Fakat yetişkin bir insan bunu zihnine zor yerleştirebilir. O yüzden belki de daha temele inmek lazım, çocuk yetiştirilen yıllara. Toplum olarak her anne ve baba  çocuklarını yetiştirirken rüşvetin doğru bir şey olmadığını ısrar ederek anlatmalıdır hatta aile bireyleri çocuklarına örnek olmalıdırlar. Rüşveti önleyebilmek için bu bir çözüm olabilir.

 

Tabi ki bir yandan devlet de buna karşı olmalıdır. Herkez bilir ki, daha çok polis, avukat gibi insanlara rüşvet verilir. Burada avukat gibi insanlar rüşvet almamalıdırlar hatta rüşvet veren kişi de cezalandırılmalıdır. Elbette ki herkes rüşvet vermez ama şu da bir gerçek ki çoğu insanımız işi bir an önce bitsin diye, istenmediği halde bir yerlere 5-10, 50-100 bırakıp gidiyor. Bunlara şahit oluyoruz ve kimse dönüp bakmıyor bile. İnternette okuduğum bir örneği sizinle paylaşmak istiyorum. Bulgaristan gümrüğünde bir işaret varmış. Para veren bir el ve üzerinde bir X işareti. Yani rüşvet alınmaz! İşte bizim devlet gümrüklerinede “rüşvet alınmaz” tabelaları konulursa bu iğrenç işin azalmasında katkısı olacağına inanıyorum. Cünkü ne de olsa bizim ülkemizde 'Çimlere basılmaz' tabelası yoksa insanlar çimlere basılmayacağını kestiremiyor, Metro istasyonlarında 'Sarı çizgiyi geçmeyin' uyarısı olmazsa kimse o çizgiyi geçmenin tehlike yaratacağını farketmiyor..Bir de 'Rüşvet alınmaz' tabelası koyalım ne zararı olacak ki! Engeller mi bilinmez ama psikolojik baskı yaratacağı kesin. Bu tür adımlar atıldıgında rüşveti önleyebilmenin başka bir cözümü olabilir.

 

Rüşvet konusunda sağlam bir tavır alınması, sadece bu felaketin üzerine gitmekle kalmayacak, aynı zamanda iş için bir teşvik de olacaktır. Rüşvete karşı atılacak sağlam adımlar, serbest arz ve talepleri de güçlendirecektir. Aynı zamanda rekabeti ateşleyecek ve tüketicilerle halkın daha adil, daha iyi anlaşmalar yapmasını sağlayacaktır.

 

Özhan Molla Şakiroğlu

Rastgele Makale

Son yıllarda herkesin dilinde dolaşan bir kelime ‘kriz’. Anlamı “bir toplumun, bir kuruluşun veya bir kimsenin yaşamında görülen güç dönem, bunalım, buhran”dır.  Yedi yaşında bir veletin bile hakkında yorum yapabildiği, yaş yahut vasıf demeden herkesin ilgi alanına giren, herkesi ortak noktada birleştiren ve kaynaştıran dinamik bir kelime.

Devamını oku...