Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Facebook geçtiğimiz senelerde hızla yükselen ve son dönemde aktif kullanıcı sayısı 750 milyonu aşan dünyada en çok tıklanan 2.sitedir. Bu başarıyı elde etmesini tabiki kutlayabiliriz. Fakat ileride pişman olmamak ve facebook’la olan ilişkimizi doğru ayarlayabilmek için  bazı gerçekleri  bilmekte fayda vardır.

Facebook sözde sosyal paylaşım sitesi birçok kullanıcının çekinmeden kullandığı bir platform haline geldi. Fakat insanlar istemeden de olsa kendilerini deşifre edecek bilgilerini de bu sitenin data verilerine kayıt etmiş bulundu. Başta çok masumca görünen bu sistem günümüzde artık kullanıcılar için  tehdit haline geldi. Kimileri bunu umursamazken kimilerinde kendi bilgilerinin başka mecralarda paylaşılacağı endişesi oluştu.  Şimdi gelin bu tehditleri ve facebook’un hayatımızdan götürdüklerini birlikte değerlendirelim.

Başta basit bir sosyal paylaşım ağı gibi duran facebook, gün geçtikçe farklı aktiviteler, gruplar, hayran sayfaları ve üye sayısının hızla artışından sonra tehdit olmaya başladı. Facebook’un en büyük kullanıcı grubu 17-25 yaş arası kızlar (yüzde 69). Üyeleri hakkında her gün 300 milyon bilgi notu güncelleyen Facebook, dünyanın en büyük kişisel haber sitesi. Geçtiğimiz günlerde facebook yönetimi uygun bir ücret karşılığı kullanıcılarının kişisel bilgilerinin satılabileceğini duyurdu. Şimdi bu yazımızı okuyanlar bu haberin asparagas olduğunu düşünecekler. Böyle düşünenler yanılacaklardır. Bazılarımız da hemen facebook sayfalarına girip kayıtlı bilgilirini yalan bilgiler ile değiştirmeye çalışacaklardır. Bunun içinde artık çok geç. Çünkü verileriniz facebook veri bankasına işlendi bile. “Bizim verilerimizi kimseye dağıtamazlar dava açarız.” diyenleri duyar gibiyim. Bunun için de inanın artık çok geç. Çünkü facebook’a kayıt olma aşamasında kabul ettiğiniz kullanıcı sözleşmesinde siz tüm haklarınızı başka bir deyişle boynunuzda ki ipi facebook’a vermiş oldunuz.

Facebook günümüzde sosyal paylaşım ağı olmaktan çok bir arkadaşlık servisi hatta giderek sexbook olmaya başladı bile. İnsanlar facebook’da hayran sayfalarının olması, arkadaş listesinin kabarması ve tanımadığı kişilerle konuşmasını kendine övgü olarak görüyor ve kendi ile gurur duyuyor. Bir nevi kendi egosunu tatmin ediyor. Bir düşünün çok kısa sürede bu kadar çok kitleye hitap eden bir siteyi destekleyen birileri yok mudur ? Daha önceleri gizli servisler kendi bünyelerinde eleman yetiştirerek farklı çevrelerde bulunan farklı insanlardan istihbarat toplarlardı. Artık birilerini yetiştirmeye gerek kalmadı. Çünkü bu tarz siteler sayesinde sanal ortamlardan bilgi alınıp, gerekli istihabarattan fazlası toplanmış oluyor. Şimdi diyeceksiniz ki, “bizim bütün bilgilerimiz zaten yanlış. Ayrıca doğru olsa ne farkeder bizim bilgilerimizi ne yapacaklar ki…” Bilmediğiniz bir nokta var. İnternete girdiğiniz İP adresleri statiktir. Yani sizin kimliğinizdir. Sizin kim olduğunuzu nerde olduğunuzu ne yaptığınızı hatta biraz daha ileriye gittiğinizde bilgisayarınıza bağlı webcamden sizin bulunduğunuz yeri izletebilecek bilgiler içerir. Bu nasıl olur demeyin. Bilgisayar bölümlerinde eğitim gören arkadaşlar bilir, zaten haberlerden daha neler neler yapıldığını görüyoruz !!!

İp adresleriniz siteye her girişte kayıt altına alınır. Bu ip adresleri sayesinde bilgisayarınızdaki tüm verileri okuyabilen sistemler yada örgütler bulunmaktadır. “Bunları nerden biliyor sunuz?” demeyin sakın. Bilişim çağında yaşıyoruz. Biraz düşünürseniz bunların nelere mâl olacağını bilirsiniz. Örneğin youtube video paylaşım sitesine illegal video ekleyen şahıslar nasıl yakalanıyorlar?

Youtube’a video yüklemek için bilgi paylaşmanız bile gerekmiyor. Nasıl oluyor peki ? Tabiki ip adresinden… Kullanıcı siteye girdiği anda ve video yüklediğinde ip adresi kayıt altına alınıyor. Bunu siz göremezsiniz. Ufak çaplı bir araştırma ile de zanlı olduğu yerde yakalanıyor.

Bu işler sandığınızdan daha karmaşıktır. Siz ben bir suç işlemedim neden beni araştırsınlar diyebilirsiniz. Ama facebook’da sözde arkadaşlarınıza göstermek için yüklediğiniz resimleri kullanarak birileri başka insanları kandırabilirler. Sizin fotoğraflarınızda adult (yetişkin) sitelerde paylaşım yapıp sizi kötüleyebilirler.

Örnek: Birçok ünlünün ismi ve fotoğrafı ile açılan facebook hesapları ile binlerce insan dolandırıldı. Sanatçılar zor durumda kaldı. Suç duyurusunda bulundular.

Profilinizin arkadaşlarınız haricindeki kişiler tarafından görülmesini engellesenizde , size bir şekilde ulaşmaya çalışanlar mutlaka vardır. Çünkü insanlar bu sayede msn ve telefon bilgilerini paylaşarak facebook’u sanal pazar, buradaki insalarıda araç olarak kullanmaya devam ediyorlar.

Dünyanın en zengin insanı ve Microsoft’un sahibi Bill Gates düzenlenen bir organizasyonda, bir gazeteci kendisine, “Siz Microsoft olarak CIA’ye bilgi veriyor musunuz?” diye sormuştu. Bu şok soru üzerine salonda kısa bir sessizlik oldu ve herkes verilecek cevaba odaklandı. Bill Gates’in cevabı ise sadece gülmek oldu. Herkes bu tebessümle cevabını  aslında acı bir şekilde almıştı.Kısacası 10 bilgisayarın 8′inde Windows var. CIA bu yolla dünyadaki bilgisayarların büyük bölümünün içindeki bilgileri tarayabiliyor.

Kaldı ki yapmaları değil, yapmamaları anormal olurdu. Çünkü Bilgiyi kontrol eden, dünyayı da kontrol eder. Gizli servis elemanları artık oturdukları yerden kalkmadan, kahvelerini içerek seyrediyorlar bizzat kendilerini fişleyen insanları. Facebook sayesinde daha şimdiden en az 300 Milyon kişi gönüllü olarak kendisini bu yolla ihbar etmiş oluyor. Hele bu bilgiler art niyetli insanların eline geçmişse, her biri açık birer hedef haline gelmiş oluyor.

Ayrıca farkında olmadan internette o kadar çok zaman geçiriyoruz ki o sosyal ağ yüzünden sosyalleşemiyoruz, aile arasında bağ kopma noktalarına geliyor. Eskiden facebook, tweeter vs. yoktu ve aile bağları daha sağlamdı. Sadece aile bağlarının kopmasıyla kalmıyor kişiler farkında olmadan konuşmuyor sadece karşılıklı yazıştıkları için içlerine kapanık bir hale geliyorlar.

Facebookta bildiğiniz gibi poker ve farmville gibi oyunları da bulunmaktadır. Kullanıcılar poker oynayıp kazanınca ben bunu artık öğrendim gerçekte de oynasam kazanır düşüncesine kapılıp o ilk hatayı yapıyorlar ve kumara başlıyorlar.

Ek olarak İngiliz uzmanı Dr. Aric Sigman, internetteki sosyal ağların bireylerin ruh sağlığı açısından zararlı olabileceği uyarısında bulundu. Yapılan çalışmaların, bilgisayar önünde oturarak sosyalleşmenin genlerin çalışma biçimini değiştirebileceğini, bağışıklık sisteminin tepkilerini etkileyebileceğini, hormon seviyelerini değiştirebileceğini, damar sisteminin fonksiyonlarını bozabileceğini ve kişinin ruh halini bozabileceğini gösterdiğini kaydeden Sigman, “Bütün bunlar da kişinin kanser, kalp krizi, beyin kanaması ve bunama gibi ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıya kalmasına yol açabilir” dedi.

ABD'nin Ohio devlet üniversitesinde yapılan bir araştırmada, Facebook ve benzeri sosyal ağ sitelerine fazla ilgi gösteren öğrencilerin notlarında düşüş meydana geldiğini ortaya koydu. Araştırmayı yapan üniversitesi görevlisi Aryn Karpinski; "Facebook'un düşük notlara veya daha az ders çalışmaya yol açtığını söyleyemeyiz fakat aralarında bir bağlantı olduğu gerçek" ifadesine yer verdi.

Özetlemek gerekirse, amacı kötü olan kişilere bilgilerinizi bu kadar kolay vermeyin. Çünkü her bilgi doğru kullanıldığında mutlaka mükemmel sonuçlar verecektir. Bu kişilerde sizin bilgilerinizi kullanarak amaçlarına ulaşabilirler. Belki tek başına sizin bilginiz işe yaramaz. Fakat şuan için facebook’a kayıtlı her ülkenin veya bir grup halinde bilgilerine toplu bakıldığında insanların zaâfları ve açık yönleri bulunabilir.

Unutmadan söylemekte fayda var Facebook, myspace, twitter vb sitelerde tüm bilgileriniz siz silseniz bile kayıt altında tutulur. Hatta cep telefonunuza gelen mesajları silseniz bile, aldığınız yada gönderdiğiniz mesajlar gsm operatörünüzde saklı tutulur. Gelen maillerinizi istediğiniz kadar silin. Maillerinizin bir kopyası mail servisinizde saklı tutulur. Bunları düşünerek, facebook vb siteleri kullanarak sizin bilgilerinize ulaşmaya çalışan kötü niyetli kişilerin oyununa gelmeyin.

Amacım kimseyi korkutmak değil, sadece neler yaptığımızın farkına varalım, her şeyi iyi ayarlayalım ve daha sorumlu davranalım.

Saygılarımla…

 

Burhan Molla Şakiroğlu

Rastgele Makale

Para biriminin alım gücüne olumlu yansıması sonucu; daha önce görmeye pekte alışık olmadığınız meyve-sebzeyi pazar ve marketlerde görebilirsiniz. Çeşitliliğin ve bolluğun, ithalat ile arttığı bir gerçek var aslında Londra’da.

Devamını oku...