Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Aslında güzel bir yer Batı Trakya. 19 yaşında bir gencin, sabah yaptığı frappeyle neredeyse tüm gün mahallenin kahvesinde oturup ya da, dur durak demeden dilediği yere gidebileceği yegane bölgelerden biridir Batı Trakya.

 

Ne de olsa, İngiltere gibi refah ülkelerinden biri Yunanistan. Vergi yükümlülük ve kolaylıklarının dışında, 19 yaşındaki bir gencin gelecek kaygısı olmayan, işsizlere destek çıkan bir yer buraları. Elinde frappeyle, lise mezunu bu gencin en önemli dertlerinden birinin, güzel kızların hangi köyde, hangi piyasada olduğudur Batı Trakya. Elinde frappeyle TV’de hangi takımın bu sezon şampiyon olacağını, elindeki bahis bültenini  istatistik uzmanı  gibi inceleyip, Las Vegas’taki  usta kumarcılar gibi sporu kumara döküp 2-3 euroyla servet kazanmayı uman bir yer Batı Trakya. 

 

Güzel olduğu  kadar, sosyal  ve kültürel yaşamın zengin olduğu bir yer Batı Trakya. 19 yaşında gündüz vakti elinde frappeyle takılan gencin, akşam olunca, yeni yüzler görmek, arkadaşlıklar kurmak için davetli olmadığı halde, komşu köyde gerçekleşen düğün törenine gittiği bir yerdir bu Trakya. Aynı gencin, yaz geldiğinde,denize yüzmek ya da stres atmak için değil de piyasa yapmak, boy göstermek (en azından gösterdiğini zannetmek) için gittiği bir yerdir bizim Trakya. 19 yaşına kadar bir tiyatro salonunun önünden dahi geçmeyip, sinemaya da kız arkadaşıyla karanlıkta başbaşa kalmak amacıyla gittiği bir yer bizim eşsiz Trakya. Yine bu bizim Trakya, okumak istediği üniversiteyi kriter olarak alacağı eğitim ya da geleceği adına faydası olabilecek bölümü seçip benimsemek yerine, piyasanın, sosyal ortamın güzelliği gibi kriterleri daha önemli bulup, üniversiteyi sırf aileden uzak kalıp özgürlüğünü kazandığı zannettiği gençlerden oluşan bir bölge bu güzelim topraklar.

 

Sosyal, kültürel zenginliğin yanında eğitim seviyesinin, medeniyetin hasının olduğu bir yer güzel Trakya. 19 yaşındaki gencin üniversitede güzel sanatlar fakültesinde okuması için, ailesinden maddi manevi desteği aldığı, yine ailesinin bu devirde “en garanti” mesleklerin, doktor, mühendis, avukat olarak düşünmediği bir yer bizım buralar. Yine 19 yaşındaki gencin aynı yaştaki kız kardeşinin arkadaş çevresinde erkek arkadaşların olması ve dışarda hep birlikte takılmasına ailesinin izin verdiği, gayet medeni bulduğu bir yer bu Batı Trakya.

Göründüğü gibi 19 yaşındaki genç için dört dörtlük buralar… Takmış olduğu Hayal & Umut  marka pembe gözlükleri çıkarmazsa tabi.

 

Aykan Surçe

Rastgele Makale

Hayatımızın hemen her alanında, ikili veya çoklu ortamlarla iletişim kurma becerileri oluşturmada, dinleyebilen daha doğrusu etkili dinlemek, etkili konuşmaktan daha çok önemlidir.

Yaşamımızda daha çok konuşan ve ön yargıları ile hareket ettiğimiz için, ve çoğu zamanda bunu beceremediğimizden, öfke, şiddet kullanarak, kendimizi ifade etmeye çalışırız. Bu yanlış ve olumsuz iletişim biçimimizden dolayı da, ailemizle, çevremizle ve toplumla daha çok çatışma içerisindeyiz.

 

Devamını oku...