Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bu yazımda sizi biraz yargılayacağım. Kendimce herşeyin iyi olması için yargılayacağım.Veya yargılanmaktan bıkmış insanların biraz nefes alması için yargılayacağım. Kısacası en kolay yoldan ve en iyi yaptığım şeyi yapacağım. Çünkü yargılamak en kolayıdır; sebep,sonuç neden sormadan iki cümle kurup arkamı dönüp gidebilirim. Çok temiz iştir yargılamak ve ego tatmininde en hızlı sonuca ulaştıran araçtır.


Her yargı kötü değildir iyi yönde olanları da vardır diye düşünebilirsiniz. Şunu da düşünün, yargılarınızdan dolayı karşı taraf azıcık dahi üzülüp inciniyorsa bunun iyi bir yanı olamaz. Sırf yargılanmamak için kendini dış dünyaya kapatan insanlar var, hatta hepimiz yavaş yavaş o hale dönüşmeye başladık. Bu bize yalnızlıktan başka birşey getirmeyecektir. Bunu ne kendimize ne de insanlara yapmaya hakkımız yok. Sınavdan iyi not alamadınız veya siz iş bulamazken okul arkadaşınız iyi bir işe girmiş, ne farkeder! Burada A.Einstein'in bir sözünü yazsam sanırım olayı özetlemiş lafıda uzatmamış olurum. "Aslında herkes dahidir ama siz kalkıp bir balığa, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir". Sanırım önce kendimizi yargılamayı bırakmalıyız. Uzun, kısa, zayıf, şişman, zeki, çalışkan, tembel olmamız insan olmadığımız saygıyı haketmediğimiz veya saygısızlık edebileceğimiz anlamına gelmez. Yargılamayı bırakıp kendimize ve etrafimizdakilere saygı duymalıyız, göreceksiniz ki herşey gözünüze çok farklı gelmeye başlayacak. Ufkunuzu açın, farklı bakış açıları deneyin, hayatın size çilek tadında gülümsediğini hissedeceksiniz. Birini yargılamadan önce sizi yargıladıklarında ne kadar can sıkıcı bir durum olduğunu düşünün. İnsanlara yargısız yaklaştıkça onların da size karşı değiştiğini göreceksiniz. En ilginç tarafı da yargılanmadığımız zaman buna şaşırıyor olmamız, çünkü buna fazlasıyla alışmışız. Ben bu yazıyı yargılanmaktan korkmadan mı yazıyorum sanıyorsunuz, açıkçası endişelerim var, ama bu beni yazmaktan doğru bildiğim şeyleri dile getirmekten alı koyamaz. Yoksa bir robottan farkım kalmaz. İyi tarafı bu yazıyı okumama gibi bir seçeneğiniz var, ama buraya kadar okumuşsunuz artık sonuna kadar sabredin derim.

 

İnsanları rahat bırakın, boşverin. Tabuların canı cehenneme. Kimse benim sevdiğim şeyleri sevip yapmak zorunda değil. Kimse hayatını birkaç kişinin tabulanmış fikirleriyle yaşamak zorunda değil. Eğer birşey benim fikirlerimi tekdüzeliğe itmeye çalışırsa ben onu reddederim. Ve mutluysam kimse beni yargılayamaz. İzin vermem.
Sevgilerimle...

 

 

Feriha Derviş

Rastgele Makale

Bir zamanlar onurlu bir BatıTrakya vardı, vardı diyorum evet çünkü ben bu yaşıma kadar bizim azınlığımızı, bizim toplumumuzu her zaman kendi işinde kendi gücünde görüyordum… Fakat son yıllarda o kadar değiştiki bu gerçek, dışarıdan bakılınca sanki hepimiz bir birimizi yok etmek için programlanmışız birlik ve beraberlik duygumuz adeta yok olmuş gibi bir şey. Unutmayalım ki sadece oy sandığında birlikte olmamız gerekmiyor; birbirimize kenetlenmemiz bence tüm günlük  hayatımızda gerekiyor tüm toplumsal olaylarda gerekiyor.

Devamını oku...