Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kapitalist sistemler çoğu zaman süslü paketler içerisinde kendi kurallarını dayatır insanlara. Bu sistem, Londra’da şöyle işliyor: Çalışan Londra halkı 9-5 mesaisi ile robotlaşmış yoğun bir koşturmacada. Sabah işe gidiş için dakik olunacak ve aynı şekilde akşam iş dönüşü otobüs veya tren yakalanmaya çalışılacak.

 

Eğer, programda iş arkadaşları ile dışarı çıkmak varsa; en son otobüs veya tren saatlerine ve de bir sonraki günün iş programına göre bir ayarlama yapılacak. Bu sistem neredeyse dünyanın pek çok yerinde aynı. Farklı olan bu sisteme su taşıyan diğer mekanizmalar. Daha fazla programlı olmayı ve daha fazla çalışmayı tetikleyen etkenler. Örneğin, bu etkenlerin başında “mortgage” sistemi gelir. Bu sistem, insanların ömürlerinin 25-30 yılını ev sahibi olma hayalleri ile ipotek edilmesi esasına dayanır. Numarasız gözlükle bakıldığında, insanın ev sahibi olmasından daha doğal ne olabilir ki? Peki, gerçekten kazın ayağı öyle mi?

 

Bu etkenlere başka bir örnek ise, çeşitli markaların akıllı telefon ve elektronik cihazları. İnsanlara hep iyiyi, en iyiyi özendiren reklamlar sürekli döner koşturmacanın bir yerlerinde. Bir veya birden fazla bu cihazlara sahip olan vatandaş, aylık ödeme planları ile kendini başka bir bataklık içinde bulur. “Mortgage” ve “Pay Monthly” denen bu sistemler ile düzenli ödemeler başlar. Bunun sonucu olarak; daha fazla çalışma ve kapitalist sistemin çarkları arasında, direksiyondakilerin gittiği yöne hareket başlar.

 

Kredi kartları ve değişik banka kredileri, sözde rahat ve huzur içinde yaşamayı vaat eder. Bu faize dayalı kredi sistemi, bankaların “mortgage” ve diğer telefon operatörlerinin “pay monthly” sistemleri gibi insanları tamamen borçlandırmayı amaçlar. İhtiyaçları olmadığı halde, en son çıkan ürünlerin hayali insanları sistemin bir parçası, kısaca kölesi yapar.

 

 

İbrahim Ali (Londra)

Rastgele Makale

İlk makalemiz de, evcil hayvanların ailemizin bireyleri  olduğu ve özelliklede çocukların evcil hayvanlar ile geliştirdiği ilişkileri ele alacağız.

Devamını oku...