Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Para biriminin alım gücüne olumlu yansıması sonucu; daha önce görmeye pekte alışık olmadığınız meyve-sebzeyi pazar ve marketlerde görebilirsiniz. Çeşitliliğin ve bolluğun, ithalat ile arttığı bir gerçek var aslında Londra’da.

 

Marketlerde sanki beni al beni al sesleri duyar gibi, alış-veriş sepetinize atlamaya çalışan ürünlere rastlayabilirsiniz. Alış-verişleri daha bir cazip yapmak için “loyalty schemes” veya “loyalty cards” isimleri ile bir çok mağaza, kendine sadık olan müşterilerini ödüllendiriyor. Alış-veriş yaptıkça; bir sonraki alış-verişlerde harcanmak üzere verilen puanlar veya kuponlar bu bağlılık sistemlerine örneklerdendir.

 

Bu bağlılık programları dışında, tüketimi ekonomi açısından olumlu ancak tüketici penceresinden olumsuz etkileyen diğer kampanyalar da mevcut. “Price Cut”,”Price Drop”,  “Buy 1 Get 1 Free”, “Any 3 for 2″ ve “Half Price” renkli etiketleri market raflarını süslemektedir. Bu satış taktiklerine çabucak aldanan tüketici, sözde ucuzlayan ürünlerden ihtiyacı fazlasında almaya başlıyor.Bu tüketici, hem daha fazla ürün alıyor hem de bu ürünleri daha fazla tüketmeye başlıyor. Tabi, bir de bu ürünleri kullanım tarihi içinde tüketememek ve israf olayı var. Bu da işin diğer boyutu.

 

Daha fazla ürünü daha az paraya aldığına ikna olan tüketici, bu ürünleri daha çabuk zamanda tüketip, daha fazla yeni ürün alma telaşına giriyor. Çoğu zaman bu ürünlerin tüketiminin sağlık açısından olumsuzlukarı da göz ardı ediliyor. Sürekli tüketen ancak tükettiklerinin vücutta yakılmasına olumlu bir katkıda bulunmaksızın hareketsizliğe kendini mahkum eden tüketici;sonunda,  “obezite” denilen çağın yeni hastalığına yakalanabiliyor.

 

 

İbrahim Ali (Londra)

Rastgele Makale

Üniversitede girdiğim ilk ders.Ben ürkek bir halde, soğuk , yabancılarla dolu bir yerdeyim, karşımızda  tebeşirli tahtaya yazı yazmaya çalışan dilini bilmediğim bir adam . Bu adam hoca olsa gerek ,çünkü yaşça diğer yabancılardan büyük görünüyor.Ders çıkışı aklımda tek bir kelime kalmış “velocity” onunda hız olduğunu yanımdaki yabancıya sormuştum.

Zaten bir gece önce zor uyumuştum .Yurt diye biryerde kalmıştım –aslında artık orada yaşayacaktım- yurtlara alışıktım ama burası başkaydı. Oradaki herkes yabancı ve benden yaşca  büyüktü, tanımadığım milletlerden insanlar vardı ve gerçekten ne konuştuklarını anlıyamamıştım. Birleşmiş milletler bu olsa dediğimi hatırlıyorum.

 

Devamını oku...