Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Ülkemizin son yıllarda içinde bulunduğu ekonomik kriz yediden yetmişe her vatandaşın kapısında öyle ya da böyle hissedildi; halen de hissedilmeye devam ediyor.

Kimileri tünelin sonunda ışık gördüğünü savunurken, kimileri de krizin daha uzun yıllar yakamızı bırakmayacağı görüşünde. İnsanlarımız ekonomik krizle boğuşurken diğer yandan vergiler de bellerini büküyor. Hal böyle olunca kimse krizin dışındaki olayları göremiyor tabii. Oysa etrafımızda krize rağmen, krize inat yaşanan güzellikler de yok değil. Örneğin şu an ellerinizde bulunan bu dergi. Ülkenin geleceği denilen pırıl pırıl gençlerin bir araya gelerek hazırladıkları ve her yıl yayımladıkları Öğrenci Alemi’nin yayın organı. İçine göz gezdirip okuyunca anlayacaksınız ki gençlerimiz zannedildiği gibi umursamaz, vurdumduymaz değil. Hepsi yeteneğinin elverdiğince, başta kendileri; daha sonra da memleketleri için ellerinden gelen çabayı göstermekte ve yaşanan gelişmeleri yakından takip etmekteler.

 

Genç kardeşlerimizin bu çabalarını görmek, uğraşlarına, emeklerine saygı duymamın yanı sıra aklıma geçmişte bizim de yaptığımız çeşitli kültürel faaliyetleri getirdi. Şimdi düşünüyorum da ne iyi yapmışız tiyatroyla uğraşmakla. Ne güzel yapmışız şiirin emekçisi olmakla. “Sanatla uğraşan insan, güzel insandır” derdi bir büyüğüm; hakikaten de öyle. Bu nedenle sanatın kıyısından köşesinden geçen, yazmasa da okuyan her insan farklı insandır benim gözümde. Elinizdeki bu dergiyi hazırlayan insanlar da iyi ve güzel insanlar bu yüzden. Topluma senede bir defa olsa da farklı bir bakış açısı getirdikleri için.

 

Sosyal çevresi ne olursa olsun, siyasi görüşü ne olursa olsun insanların bu tür ortamlarda bir araya gelmeleri, fikirlerini birbirleriyle paylaşmaları toplumların da gelişmişliğinin bir diğer göstergesidir. Umuyorum ki Öğrenci Alemi ailesi de bu güzellikleri uzun yıllar aynı heyecanla, aynı duygularla kendilerinden sonra gelecek olanlara aktarırlar.

 

İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde insanların birbirlerine karşı daha anlayışlı olması, olumsuzluklar karşısında kenetlenmesi gerekmektedir. Bunun,  bana göre en anlamlı yollarından biri de sanattır.   Son olarak Öğrenci Alemine bize bir yıl daha bu güzelliği yaşattıkları için teşekkür etmek istiyorum. Ellerinize, emeğinize sağlık arkadaşlar. 

 

 

Ahmet M. AHMET

Rastgele Makale

Enerji bir cismin ya da sistemin is yapabilme yetenegi yani iş yapma kapasitesi veya kabiliyeti olarak tanımlanmaktadır.  Enerji değişik formlarda karşımıza çıkmaktadır: kinetik, potansiyel, termal, yer çekimi, ses, ışık, elektromanyetik enerji. Enerji insan hayatı için su, hava ve yiyecek gibi olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biridir. Bununla birlikte günlük hayatin ilermesi için en önemli kaynaktir. Peki bu kadar önemli olan enerjiyi nelerden sağlayabiliriz ve bu kaynaklar sonsuz mu?

Devamını oku...