Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Hiç düşündünüz mü? Toplumumuzun ne kadar acı olsa da geri kalmış bir toplum olduğunu... İlerlememizin tek çaresi ise, gençlerin kendini geliştirmesi ve ileri gitmesi olduğunu...

Günümüzde kendini geliştirebilmek aslında eskisine göre çok daha kolay. Çünkü teknolojinin inanılmaz hızla gelişmesi ve sürekli yenilenmesi bunu her geçen gün daha da mümkün kılıyor. Mesela eskiden kitap okumak için kütüphanelere gitmek veya satan bir yer varsa oradan almak, bir şeyi etraflıca araştırmak için birkaç ansiklopedi karıştırmak gerekiyordu. Şimdi herşey elimizin altında ama buna rağmen bilinçlenemiyoruz.


Bir gerçeği kabul edelim. Okumadan gelişemeyiz! Çünkü okumak, insanın düşünce dünyasını, hayal gücünü açar ve genişletir. Kelime hazinesini zenginleştirir. Yeni bilgiler öğrenmek beynimizi genç ve dinç tutar. Ama biz ne yapıyoruz? Facebook`ta saatlerce oyunlarla, sohbetle, acı acı sözleri milyonlarca kez paylaşarak gırgır şamatayla beynimizi tembelleştiriyoruz. Ben şahsım adına, gençlerin okumayla arasının çok kötü olduğunu hatta hiç arasının olmadığını defalarca gördüm. Örneğin çoğunlukla ergenlerimizin kullandığı ‘ask.fm’ denilen soru sitesinde, “Haftada kaç kitap okuyorsunuz?” sorusuna bir kızımız ”Ben kitap okumam ki” diyerek cevap vermiş... Benzer bir soruya ise bir gencimizin cevabı “10 sayfa okudum, sonra da sıkılıp bıraktım” şeklindeydi... Anadilinde yani türkçe okurken heceleyerek okuyan veya okurken yanlış okuyan yaşıtlarıma da çok kez rastladım.


Gençlerimizin okulda bile şekilcilik, cool olma derdinde olması üzücü bir durum. Çoğu dış görüntüsünü güzelleştirmeye, çevresini genişletmeye, havalı olmaya ve yakışıklı veya güzel buldukları kişiyi tavlamaya çalışıyor. Havalı olmak için küfür edenleri hatta kavga yapmaya gidenleri de gördüm. İstisnalar var elbette, zaten genelleme yapmak değil de, çoğunluğun bulunduğu durumu size aktarmak istedim. Çok daha yararlı şeylerle vakit geçirmemiz mümkünken, boş işlerle vakit geçirmek her yönden kayıptır... Sonuç olarak, toplumumuzun ilerlemesini ve faydalı bireylerin yetişmesini istiyorsak, öncelikle çocuklarımıza ve gençlerimize öğrenme sevgisini aşılamalıyız... Buna arkadaşımıza, kardeşimize kitap hediye ederek başlayabiliriz, ne kadar faydası olur bilemem ama, bir yerden başlamak lazım değil mi? Belki bu yazı da size sıkıcı gelecektir ancak farkında olmamız gereken şeyler var, okuyan herkese sevgiler...

 

 

Aynur A. Mehmet

Rastgele Makale

Sınırlara sığdıramadığımız kimya bilimi için yaşam sahnesini oluşturan gizli bir güçtür diyebiliriz… Kimya denilince ilk olarak aklımıza bütün maddeleri inceleyen bilim dalıgelmelidir. Özellikle maddenin yapıtaşlarınıincelemesi ve dolayısıyla doğada mevcut olan bütün varlıklarıetkilemesi sebebiyle önemli bilim dalıdır..

Devamını oku...