Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Günümüzde, öğrencilik hayatımızda olsun, iş hayatımızda olsun her gün yeni insanlar ile karşılaşıyoruz, onlarla tanışıyoruz ve onlarla bir şekilde ilişkimiz oluyor. Yeni karşılaştığımız bir insanda ilk test  ettiğimiz şey samimi olup olmadıklarıdır. Samimi olduklarına dair kanaat getirirsek onlara güveniriz, aksi halde ona göre mesafe koyarız.

 

Çoğu zaman samimi sandığımız kişilerin bir müddet sonra samimiyetsiz olduklarını bir şekilde anlarız ve dolayısıyla hayal kırıklığına uğrarız. İşte bu konunun kötü taraflarından biri de samimiyetsiz bir insanın samimiyetsiz olduğunu anlamanın çok güç olmasıdır. Bu demek oluyor ki, insanlar bu yeni çağın maskesini o kadar profesyonelce takmayı ve ona göre hareket etmeyi öğrenmişler ki bu maskeyi takmadığımız zaman samimiyetsiz olarak kabul ediliyoruz. Maalesef bütün insanları kanser gibi öyle bir sarmış ki bu hastalık, neredeyse insan olduğumuzu unuttuk, vicdan denen o duyguyu yok ettik, yardım etmeyi hep bir karşılık görmek için yapılan bir eyleme dönüştürdük. En acısı da insanların birbirlerinin gözlerinin içine baka baka, güle güle birbirlerini ezmelerini görmeyi kanıksadık.

 

Peki ne gibi samimiyetsizliklere maruz kalırız?En basit olandan başlayalım. Kaç kişi “nasılsın?” sorusuna “iyiyim” cevabını içtenlikle veriyor? Ya da kaç kişi gerçekten karşımızdakinin hatırını öğrenmek istediği için bu soruyu soruyor? Etrafımıza şöyle bir bakalım: Kim menfaatsiz, çıkarsız yanımızda? En yakın arkadaşımız bile bizimle eğlenebiliyorsa yanımızdadır. Biz aslında onun yoldaşıyız. Eğer bir gün yoldan sapmak istersek, yoldan dönen sadece kendimiz oluruz.

 

Başka bir konuya değinmek gerekirse, baktığımız zaman samimiyetsizlik iş hayatının resmi sponsorudur. Özel bir konumda olan insanlar veya genel olarak güven telkin  edilmesi gereken bir işe aday olanlar unutmamalılar. Samimiyetse; söylenen - verilen sözlerle uygulamaların, yapılanların paralel olması ile ölçülür. Samimiyet testi anında olmaz, belli bir zaman gerektirir. O yüzden  karşımızdakilerini aptal yerine koymamak gerekir. Ne kadar akıllı olursak olalım karşımızda ki insanı daima kandıramayız. Gün gelir yakalanırız ve güvenini tamamen kaybederiz.

 

Samimiyetsizliğin bu kadar çok çirkin sonuçları olmasına rağmen, insanların  samimiyetsizlik üzerinde ki bu inatları neden? Oysa samimi olmak ne güzel, su gibi temiz, kaliteli, mütevazi. İnsan bir kere samimiyetin konforunu yaşadımı, bir daha asla ondan ayrılmak istemez. Samimiyeti kazanmak altın madeni bulmak gibidir. Nereye gitseniz kıymetlidir.

Anlaşıldığı üzere, insan ilişkilerinde samimiyet anahtardır. Samimiyet her kapıyı açar. Bu konuda örnek olmamız ve samimiyeti insanlar arasında yaşanır hale getirmemiz gerekiyor.

 

 

Özhan Molla Şakiroğlu

Rastgele Makale

Batı Trakya'daki sanatın ve sanatçının yeterince ilgi ve alakayı görmediğini düşünerek böyle bir mini resim sergisini bu sayıda sizlerle buluşturmak istedim. Sizleri biraz olsun güncel konulardan, ekonomik krizden ve gündemden uzaklaştırmış isem ne mutlu bana. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletirim.

Devamını oku...