Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Hayata ve yaşamaya dair binlerce yazıyı kolayca bulabileceğinizi düşündüğümden, ölüm hakkında yazmaya karar verdim. Peki, ölüm hakkında yazılar bulamaz mısınız? Elbette, bulabilirsiniz. Ancak, ölümün pek yüksek sesle telaffuz edilmeyişi ve dünyaya hiç ölmeyecekmişiz gibi sarılmamız, beni bu konuda yazmaya teşvik etti.

 

Takvimin yapraklarında her geçen gün birer azalma olduğu gibi, her birimizin sayılı nefesi de azalmaktadır. Din büyükleri: “Doğmak, dünyaya gelmek ölümün habercisidir” buyurmuşlardır. Her birimize ezelde takdir edilen bir ömür vardır. Bu ömür, sayılı nefes, tamam olduğunda geçici dünya hayatımız sona erer.  Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
Dünya, uykudaki bir kimsenin rüyası gibidir. İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar. Ahiret ebedî hayattır. Cennet dünyanın karşılığıdır. Dünyayı terk edene, bırakana, oranın ebedi nimeti verilecektir. Yani dünyayı, dünya malını sahiplenmeyen, onun bir karanlık olduğuna, emanet olduğuna iman eden için, Allahü teâlâ kalıcı olanı verecektir. Cehennem de dünyanın karşılığıdır. Dünyayı isteyip, ahireti unutana verilir, oradan ebediyen ayrılamaz. Bu bir tercih meselesidir. Allahü teâlâ, ahireti tercih edene Cenneti verecektir, dünyayı tercih edene Cehennemi verecektir.

 

Ölmek üzere dünyaya geldiğimizi ve sayılı nefesimizin tamam olduğunda bu geçici âlemden göçeceğimizi unutmamamız gerekir. Nicelerinin bu dünya isimli misafirhaneye konuk olduğunu; birçok yapılacak işlerini, sevdiklerini ve emellerini geride bırakarak, ansızın göçtüklerini düşünelim. Aynı akıbete bizim de uğrayacağımızı unutmayıp; ne gençliğimize ne de sıhhatimize güvenip ölümü uzak görelim. Dünyaya fazla dalıp, boş hayaller ile ömrümüzü heba etmeyelim. Ölüm şüphesiz ki, aniden gelir.  Tul-i emel [uzun emel] peşinde koşsak bile, bu emelimize ulaşamayız. Peygamber efendimiz, üç tane çubuk aldı. Birini önüne, birini de yanına dikti. Diğerini de uzaklara attı. Sonra, (Bu çubuk insan, yanındaki de eceli, uzaktaki ise emelidir. İnsan emellerinin peşinde koşar; fakat eceli onu yakalar, emeline ulaşamaz) buyurdu.

 

Huzura Doğru programında, Osman Ünlü hocaya insan ölümsüz olabilir mi diye sorulduğunda;

Eğer sır saklarsanız söyleyeyim, dedi ve ekledi. İnsanoğlu ölümsüzlük peşinde; yaşlanmamak ve ölmemek için formül arıyor. Ölümsüzlük var, ama ölümden sonra.

 

                                                                         * * *

Öleceğiz; müjdeler olsun, müjdeler olsun!
Ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun!

                                                             (Necip Fazıl Kısakürek, 1982)

 

                                                                         * * *

 

Bunca ömür uçup gitti,
Bir yel esip geçmiş gibi.
Bana sanki şöyle geldi,
Bir göz yumup açmış gibi.

 

 * Bu yazıda “Huzura Doğru” programı ve “Dinimizislam.com” referans olarak alınmıştır.

 

 

İbrahim Ali (Londra)

Rastgele Makale

Sevgili okurlar, bu yazımda konumuz girişimcilik, yenilikçilik ve iş imkanları. Girişimcilik denilince direk akla gelen yeni iş kurma imkanları ve bu imkanları en yüksek kalitede kullanma becerisi, ayrıca iş alanındaki boşluklardan doğan fırsatları geri çevirmeme ve değerlendirme, hatta ve hatta sıfır noktasında iken bile allem edip kallem edip bir yolunu bulup yoluna devam etme veya başarılı bir ilk adım atabilme.

Devamını oku...