Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Sevgili ÖĞRENCİALEMİ okuyucuları, uzun bir aradan sonra sizleri sevgi ile selamlıyorum… Sizleri tekrar önemli bir konu hakkında hem bilgilendirmek hem bilinçlendirmek beni mutlu edecektir. Bu yazımda sizlere, hergün zevkle tükettiğimiz sütten bahsedeceğim, ayrıca sütün üretilme ve ambalajlanması, keçi sütü ve inek çiftlikleri konularını da ele alacağım.

 

Süt… Dünyaya gözlerimizi açtığımızda, içtiğimiz ilk içecek anne sütüdür. Annelerimiz gibi, berrak, saf ve temiz; bizlere güç verici değişilmez bir kaynak…

Herkesin buzdolabında hergün mutlaka bir kutu süt vardır, çocuğundan gencine, orta yaşlısından yaşlı insanlarımıza kadar, tüm insan gruplarının zevkle tükettiği bir içecektir. Süt asırlar boyunca, yerkürenin tarihindeki yerini hiç bir yiyeceğe veya içeceğe kaptırmamıştır. Bu durumun asıl sebeplerinden biri, yukarıda belirttiğimiz gibi, çok önemli, besleyici ve tatlı bir güç kaynağı olmasıdır.

Uzun araştırmalar sonucu Moğol kabilelerinin uzun yaşama sırrı özel maya ile mayalanmış at sütünden elde edilen kefir, kımız gibi içeceklere dayalı olduğu ispatlanmıştır….

 

Ayrıca, yeni statistik araştırmalara göre, Hollanda`da okullarda, sütün öğrenciler üzerinde etkisinin belirlenmesi amacı ile, bir deney uygulandı. Deneyde öğrencilerin bir test grubunun sonuçlarına anlam verebilmek amacı ile deneyde yer alan öğrenci sayısı 1.200 idi. Deneyin sonuçları gösterdi ki, her gün süt tüketen öğrencilerin verimi, kavrama testinde, hızlı düşünebilme testinde ve mantıklı sonuçlar çıkarabilme testinde diğer çocuklara oranla açık ara önde idiler… Japonya`da 250.000 kişilik bir deneyde düzenli bir şekilde süt tüketen kişilerde mide kanseri diğerlerine oranla çok fazla düşük idi. Hiç süt tüketmeyen gruptaki mide kanseri seviyesi 100.000 kişide 28.8 idi. Ara sıra süt tüketen gruptaki mide kanseri oranı 100.000 kişide 22.5 idi. Her gün süt tüketen grupta ise mide kanseri seviyesi 100.000 kişide 13.0 idi. Genel anlamda Japonya`da ki mide kanserleri vakalarının son senelerde % 35 oranında azalma görülmesinin sebebi süt ve süt ürünleri tüketimi ile doğrudan alakalı olduğu ispatlanmıştır. Bu yüzden süte şifalar dolu ilaç olarak bakılması, süte sadece bir gıda olduğu gözü ile bakılmasından daha doğru olur…

 

Günümüzün stresli yaşantısında her sabah içtiğimiz bir bardak sütün aslında elimizde olupta, kıymetine varamadığımız ne derece bir nimet olduğuna, gelin kısa bir değerlendirme yapalım… Süt, dünyanın bir çok ülkesinde inek çiftlikleri denilen, yüzlerce ineğin aynı arada bulunup, senkronize edilmiş bir orkestra gibi, hergün genellikle sabah-akşam olmak üzere, günde iki defa el değmeden, son teknoloji süt sağım makine sistemleri ile sağılıp, süt, mikroorganızmaların çoğalmasına imkan vermeyen özel tasarlanmış süt tankerlerine depolanmaktadır.

 

Sütün içinde, insan sağlığına zarar veren mikroorganizmaların üremesine izin verilmemesi için, ineklerin ne yiyip ne içtiklerinden, hergün her hayvana özel muayeneler, sağlık seviyelerinin en üst düzeyde tutulabilmesi için, inek çiftliklerinde sürekli veteriner hekimler nöbet tutmaktadır. Nasıl ki bir evin temeli sağlam atılmadığı takdirde ileride sorunlar ortaya çıkıyorsa, aynı şekilde ineklerin de sağlıkları gözetilmezse, bu sütün kalitesine ve tüketilmesinin ne kadar sağlıklı olmasına direkt yansıyacaktır.

 

Süt çiftlikleri gelişi güzel kurulan inşaatlar değildir, ancak insan sağlığı ile alakalı belirli yasa ve kanunlara uyulduğu takdirde bir süt ineği çiftliği kurulmasına izin verilebilir. Bu çiftlikler kurulduktan sonrada hem yerel belediyelerden hemde çiftliğin sütünü almaya anlaşmış olan şirket tarafından sürekli kalite kontrol teftişleri yapılmaktadır. Bu şekilde ara sıra kulağımızın işittiği yiyecek skandalları önlenmiş olur. Sütün çocuklarımız tarafından tüketildiği düşünülecek olursa yukarıda belirtilmiş olanların nedeni daha da iyi anlaşılacaktır…

 

 

Süt, inek çiftliklerinden sonra özel tasarlanmış süt taşıma tankerleri ile, sütün türlü işlemlerden geçtiği şirketlere taşınır. Bu şirketlerde öncelikle her süt ineği işletmesinden ayrı ayrı numuneler alınıp, sütteki ne tür mikroorganizmaların var olduğu, bunların sayısı, sütte türlü kimyasal bileşikler (antibiyotik, ağır metaller v.s.) olup olmadığı, süte su karıştırıldı mı, sütün besleyici düzeyi (protein, yağ, karbonhidrat) gibi bir kaç temel unsur bu işlemlerde uzmanlaşmış veteriner hekimler tarafından kontrol edilmektedir. Ancak bu kontrollerden geçebilen süt, tüketilmeye hak kazanmış süttür. Süt bu işlemlerden sonra pastorize edilip, yine el değmeden sütün kalitesini koruyucu ambalajlara paketlenmektedir. Ayrıca, özel mayalar katılıp yine uygun ve sağlıklı şartlar altında, peynire ve yoğurda dönüştürülmektedir. Ülkemizde satış piyasasında pek rastlamasakta, diğer ülkelerde süte türlü doğal tatlandırıcılar katılıp süte hoş koku ve tat verilmektedir (muz, çilek v.s. gibi). Bu işlemlerden sonra süt, market ve dükkan raflarında alıcıları tarafından kaygısızca ve gönül rahatlığı ile tüketilmek üzere yerini alır.

 

Keçi Sütü

Keçi sütünün fanatikleri, bu sütten başka süt içmezler, tartışılmaz tadını ve insan sağlığına faydalarını göz önüne getirecek olursak aslında haksız da olmadıklarını anlarız… Laktoz oranının içeriği bakımından keçi sütü diğer sütlerle kıyaslanacak olursa, keçi sütü daha hafif, hazmi daha kolay, bu yüzdende milyonlarca kişi için değişilmez. Kalsiyum, fosfor, demir gibi mineral maddelerin insan vücudundaki metabolik işlemlerinin daha kolay ve daha yararlı bir şekilde kullanılması için keçi sütü çok değişik ve alternatif bir çözümdür.

 

Şimdi gelin hep birlikte keçi sütünün insan sağlığına ne gibi faydaları olduğunu ele alalım:

1-      Hazmi kolay olan bir süt türüdür.

2-      Kolesterol ile şikayeti olanlar için perhizlerine katabilecekleri bir içecektir.

3-      Moleküler yapısı ve doğal kimyasal yapısından dolayı, keçi sütü anne sütüne çok yakındır.

4-      Alerjik etkenler ile sorunları olanlar için, içeriğinden dolayı, bu kişiler için çok güzel hipoallejik bir çözümdür.

5-      Yağının değişik yapısından dolayı, kalp ve damarlar için keçi sütü çok faydalıdır, üstelik damar sertliğine karşı da iyi gelir.

6-      Midesinde ülser (yara) olanlar için tedavisine, midedeki toksin ve asitleri etkisiz hale getirerek yardım eder.

7-      Zengin kalsiyum, demir ve fosfor içeriği bakımından, özellikle çocukların kemik ve kas sisteminin sağlam bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

8-      İnsan vücudunun bağışıklık sistemine, keçi sütünün içerdiği A, B2, C, D, niasin, karoten ve antioksidanlar çok büyük fayda sağlar.

9-      Kimyasal içeriği mide, bağırsaklar ve eklem arası sıvı ile aynıdır, böylece bu azaları ile sorunu olanlar için keçi sütü tüketim bakımından, bu kesimlerden tercih ediliyor.

10-   İçerdiği biorganik sodyum bakımından hücrelerin onarılmasına faydası vardır-özellikle yeniden doğma özelliği olmayan beyin hücrelerine-sonuç olarak yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.

11-  İnsan vücudunun direncini, enerjisini ve sağlıklı yaşam kalitesini içerdiği lipid asit ve faydalı maddeler bakımından faydası göz ardı edilemez.

 

100 ml tam içerikli keçi sütünün besi değerleri:

* 65 kalori

* 3.5 gr protein

* 4.9 gr karbonhidrat

* 33 mikrogram kolesterol

* 3.3 gr. yağ

* A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D vitaminleri

* Temel mineraller: Kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, magnezyum, potasyum

 

Göz önünde daima bulundurulması gereken bir unsur, keçi sütü memeden sağıldıktan hemen sonra ısıtılmadan çiğ olarak içilmesi diğer sütlerde olduğu gibi, insanın sağlık açısı bakımından doğru değildir, süt ya evlerde ısıtılarak ya da dükkanlardan pastorize edilmiş şekilde alınıp tüketilmelidir...

 

Evet değerli ÖĞRENCİALEMİ okuyucuları... Az ve öz bir şekilde değerlendirmesini yapabildiğim derecede, sütün aslında inek, koyun veya keçiden sağılan bir gıdadan daha fazla bir şey olduğunu her sabah en azından 1 bardak sütünüzü yudumlarken gerçekten ne tükettiğiniz hakkında sizlere sütün gerçek değerini aktarmak benim meslek borcumdur...

 

Diğer yazılarımda sizlere, tekrar faydalı bilgiler vermek amacı ile buluşana kadar, sağlıklı kalın, dinç kalın, mutlu olun... Ama her gün en azından 1 bardak sütte içmeyi ihmal etmeyin...

Saygılarımla...   Esen kalın...

 

 

Alpay Mehmetoğlu

Rastgele Makale

Aslında güzel bir yer Batı Trakya. 19 yaşında bir gencin, sabah yaptığı frappeyle neredeyse tüm gün mahallenin kahvesinde oturup ya da, dur durak demeden dilediği yere gidebileceği yegane bölgelerden biridir Batı Trakya.

Devamını oku...